LUANDA 4. novembra (SITA/AP) - Krajiny produkujúce diamanty v sobotu založili združenie na ochranu cien a produkcie diamantov, ako aj na zamedzenie nelegálneho obchodovania so vzácnym nerastom. Podľa Združenia afrických krajín produkujúcich diamanty sa práve v Afrike vyrába viac ako 60 percent svetovej produkcie nerastu, preto považuje za potrebné zvýšiť vplyv kontinentu v diamantovom priemysle. Združenie založilo 12 členských krajín na konferencii v angolskom hlavnom meste Luanda, sedem ďalších štátov má štatút pozorovateľov.
Angolský minister ťažobného priemyslu Manuel Africano povedal, že napriek veľkému množstvu diamantov vyťažených v Afrike nemá kontinent "žiadne slovo vo svetovej diamantovej obchodnej stratégii." Afrika, kde najväčším producentom diamantov je Botswana, vytvorí ročne okolo 158 miliárd dolárov z obchodu s 1,9 miliardy karátov. Diamantový priemysel predstavuje 33 percent hrubého domáceho produktu Botswany, kým Angola produkuje ročne diamanty v hodnote miliardy dolárov a jej cieľom je budúci rok zdvojnásobiť produkciu. Takzvané konfliktné diamanty dlho smerovali na podporu afrických vojen, pričom ozbrojené frakcie predávali drahokamy, aby získavali zdroje na nákup zbraní. V roku 2002 podporila OSN certifikačnú schému z Kimberley, program zameraný na certifikáciu pôvodu neopracovaných drahokamov. Cieľom je umožniť diamantovému priemyslu zablokovať predaj kameňov vyťažených v konfliktných zónach na zahraničné trhy. Proces z Kimberley má 45 účastníkov a zahrňuje okolo 99,8 percenta globálnej produkcie surových diamantov. Ako povedal Africano, proces pomohol takmer úplne vykynožiť predaj takzvaných krvavých diamantov.
Ministri krajín zúčastnených v novom združení zároveň požiadali OSN, aby zrušila sankcie na libérijské drahokamy. Bezpečnostná rada zaviedla zbrojené a diamantové embargo na Libériu v máji 2001 počas 14 ročnej občianskej vojny, ktorá sa skončila v roku 2003 mierovou dohodou a vytvorením vlády národnej jednoty. Minulý mesiac OSN rozhodla, že zákaz má zostať v platnosti.
"Veríme, že sankcie budú zrušené čo najskôr a sme ochotní pomôcť Libérii splniť potrebné medzinárodné požiadavky," uviedli vo vyhlásení ministri členských krajín združenia - Angoly, Južnej Afriky, Botswany, Ghany, Guiney, Konžskej demokratickej republiky, Sierra Leone, Tanzánie, Toga, Zimbabwe, Namíbie a Stredoafrickej republiky. Konžská republika, Pobrežie Slonoviny, Gabon, Alžírsko, Libéria, Mali a Mauritánia sú v združení pozorovateľmi.