Ženeva 3. novembra (TASR) - Takmer 100.000 Iračanov utečie každý mesiac do Sýrie a Jordánska, čo núti OSN zrušiť svoj cieľ pomáhať utečencom pri návrate domov po Američanmi vedenej invázii z roku 2003.
Namiesto toho Vysoký komisariát OSN pre utečencov (UNHCR) musel narýchlo vypracovať plány, ako riešiť tichý exodus státisícov Iračanov, ktorí sa zúfalo snažia uniknúť pred násilnosťami, povedal hlavný hovorca UNHCR Ron Redmond.
"Väčšina našej práce za tri roky po páde predchádzajúceho režimu bola založená na predpoklade, že vnútorná situácia sa stabilizuje a státisíce dovtedajších vysídlencov sa budú môcť vrátiť domov. Teraz však vidíme čoraz viac vysídlení, ktoré súvisia s pokračujúcimi násilnosťami," dodal hovorca.
Agentúra OSN v ostatných mesiacoch rátala utečencov, ktorí prichádzali do Sýrie a zistila, že do krajiny príde priemerne 2000 Iračanov denne. Jordánska vláda oznámila, že do krajiny každý deň vstúpi ďalších 1000 irackých utečencov, uviedol Redmond.
"Toto nie je situácia, keď odchádzajú všetci hromadne, naraz, ani nejdú do utečeneckých táborov," povedal Redmond. "Toto je z veľkej časti tichý, neviditeľný exodus."
Prítomnosť tak veľkého počtu utečencov má veľký dopad na ekonomiky Sýrie a Jordánska, keďže prílev nových ľudí vyvolal prudké zvýšenie cien za bývanie, potraviny a iné komodity, uviedol Redmond.
Presnejšie údaje o počte utečencov z Iraku po invázii nebolo možné zistiť, podľa odhadu UNHCR z októbra od marca 2003 svoje domovy opustilo 914.000 Iračanov.
UNHCR odhaduje, že len tento rok sa muselo v rámci Iraku presídliť 425.000 obyvateľov - hlavne kvôli sektárskym násilnostiam vyvolaných februárovým bombovým útokom na významnú šiitskú svätyňu v meste Samárrá.
Redmond pripomenul, že pred inváziou UNHCR vypracovalo plány pre 600.000 utečencov a mala rozpočet 154 miliónov dolárov. Spočiatku však k veľkému exodu nedošlo a rozpočet znížili na 29 miliónov dolárov.
UNHCR teraz odhaduje, že v susedných krajinách žije 1,8 milióna Iračanov a 1,6 milióna je vysídlených v rámci krajiny. Medzi nimi je množstvo ľudí, ktorí z domovov ušli v 90. rokoch, dlho pred inváziou.