Bagdad 3. novembra (TASR) - Rozsudok v prvom procese s bývalým irackým diktátorom Saddámom Husajnom a jeho siedmimi spolupracovníkmi sa očakáva už túto nedeľu. Exprezidenta a jeho spolupracovníkov v prvom procese súdia za masakru 148 šiitskych civilistov v dedine Dudžajl, ku ktorej došlo v roku 1982 krátko po neúspešnom pokuse o atentát na jeho osobu.
Prinášame fakty o procese, obvineniach a čo sa môže stať po tom, ako sudcovia vynesú rozsudok SÚD
Saddáma a jeho siedmich spolupracovníkov (nevlastného brata Barzána Ibrahíma at-Tikrítího, bývalého šéfa irackej rozviedky, ktorý bol kedysi jedným z najobávanejších mužov Iraku) bývalého viceprezidenta Tahá Jásina Ramadána, bývalého predsedu Revolučného súdu Awada Hamída al-Banderu a štyroch predstaviteľov strany Baas) súdi vysoký tribunál, ktorý v decembri roku 2003 zostavili americké okupačné sily pod názvom iracký špeciálny tribunál. Tribunál má dve komory po päť sudcov. Názov vysoký tribunál nesie súd od októbra 2005. ŽALOBA
Saddáma a jeho spolupracovníkov obžalovali zo zločinov proti ľudskosti za zatknutie, mučenie a násilnú deportáciu 399 mužov, žien a detí a za zabitie 148 z nich.
Prokuratúra žiada pre Saddáma a troch vyššie menovaných spoluobvinených trest smrti. Pre ďalších troch spoluobvinených, predstaviteľov strany Baas žiada prokuratúra znížený trest a pre štvrtého oslobodenie. ROZSUDOK
Porota zložená z piatich sudcov vynesie rozsudok, ktorý musí schváliť väčšina z nich. Ak Saddáma uznajú vinným, hrozí mu trest smrti. Saddám vyhlásil, že ak nastane táto možnosť, zaslúži si popravčiu čatu, pretože je predstaviteľom armády.
Sudcovia by Saddámovi mohli uložiť aj trest doživotného odňatia slobody.
ODVOLANIE
Po vynesení rozsudku sa môžu obžalovaní odvolať k deväťčlennej odvolacej komore. Ak dostanú trest smrti alebo doživotné väzenie, odvolanie je automatické. Odvolajú sa teda aj vtedy, ak ich právny tím nepodá žiadosť o odvolanie. Nie je žiaden časový limit na to, dokedy musí odvolací súd rozhodnúť o rozsudku. Keď rozhodne, rozsudok sa musí vykonať do 30 dní odvtedy, ako sa vyčerpajú všetky odvolania. Rozsudok smrti musí ratifikovať prezidentská rada zložená z irackého prezidenta a dvoch viceprezidentov. Súčasný prezident je etnickým Kurdom a jeden viceprezident je predstaviteľ šiitov a druhý sunnitov.
Podľa irackého práva telo popravenej osoby odovzdajú príbuzným, ak o to požiadajú. V opačnom prípade pohreb vykonajú väzenské autority a financuje ho štát, pričom nebude žiadna smútočná rozlúčka. INÉ ŽALOBY
Saddám a jeho spolupracovníci sa v inom súdnom procese zodpovedajú aj za genocídu etnických Kurdov v Iraku počas vojenskej akcie známej pod označením Operácia Anfal, pri ktorej v rokoch 1987-88 zahynulo približne 180.000 ľudí. Tento proces bude pokračovať aj v prípade, že za prvý dostanú obžalovaní trest smrti. Zastavia ho, až keď obžalovaní zomrú.