
Londýn 3. apríla (TASR) - Keď sa Vladimir Putin stal pred rokom novým ruským prezidentom, mnohí dúfali, že oživí reformné úsilie, ktoré prakticky zhaslo pod trasúcou sa rukou jeho predchodcu Borisa Jeľcina. Ale Putinov lesk bledne a s ním aj mnohé nádeje, konštatuje v najnovšom čísle pod titulkom Putinovo Rusko britský týždenník Economist.
Economist pripúšťa, že prezident Putin je stále populárny a i keď životná úroveň väčšiny Rusov je stále dosť zlá, viac ako tri štvrtiny z nich si myslia, že postupuje správne. Pre ilustráciu uvádza niektoré z Putinových úspechov: vláda, ktorej ministri majú liberálnejšie ekonomické názory než ich predchodcovia, vyrovnaný rozpočet, nová jednotná daň z príjmov, obmedzenie právomocí regionálnych vládcov v Rusku, návrh na veľké zníženie stavu ozbrojených síl, snaha zaviesť vládu zákona, zlepšiť ochranu majetkových práv a uľahčiť predaj a nákup pôdy.
Economist ale zároveň pripomína, že Putin, bývalý špión KGB, nepôsobí dojmom, že je presvedčený demokrat, a pokračuje: "Zdá sa, že by si rád podrobil médiá, najmä televíziu, aby mu slúžili. Kritiku príliš často pokladá za zradu a vôbec najhanebnejšou je jeho politika voči Čečensku, ktorá nefunguje. Jedinou nádejou na mier je tam politické riešenie."
Podľa jeho stúpencov je celková bilancia Putinovej vlády zatiaľ kladná. Prezident však musí brať ohľad na najrôznejšie protichodné záujmy a nemôže úplne zanedbávať želania voličov, z ktorých sú mnohí sklamaní údajným chaosom a sprievodným úpadkom národnej hrdosti.
Vladimir Putin podľa britského týždenníka nemôže čakať, že bude mať stále šťastie. Ruská ekonomika pôsobí pomerne silným dojmom len vďaka vysokej cene ropy. A to prospieva i Putinovej popularite. Ale cena ropy môže klesnúť i stúpnuť rovnako, ako politikova popularita v prieskumoch verejnej mienky.