Londýn 3. novembra (TASR) - Spojené štáty americké pokladajú ich najbližší susedia a spojenci za hrozbu pre svetový mier. Podľa Britov predstavuje George W. Bush väčšiu hrozbu ako severokórejský prezident Kim Čong-il, vyplynulo z britského prieskumu.
Väčšina opýtaných tiež odmietla Američanmi vedenú inváziu do Iraku v marci 2003.
Na prieskume sa koncom októbra zúčastnilo vyše 1000 dospelých respondentov z Británie, Mexika, Kanady a Izraela.
Výsledky prieskumu prišli len niekoľko dní pred voľbami do amerického Kongresu, s rastúcim počtom voličov, ktorí požadujú návrat amerických vojakov z Iraku.
Britský denník Guardian uviedol, že prieskum uskutočnil v spolupráci s izraelským Haaďrecom, kanadskými denníkmi La Presse a Toronto Star a mexickým denníkom Reforma.
V Británii, ktorá je popri Izraeli tradičným blízkym spojencom Washingtonu, 69 percent opýtaných uviedlo, že podľa nich robí americká politika svet od roku 2001 menej bezpečným.
Až 62 percent opýtaných Kanaďanov a 57 Mexičanov si myslí, že politika ich suseda robí svet nebezpečnejším.
Dvadsaťpäť percent opýtaných Izraelčanov sa vyslovilo, že Bushovou zásluhou sa svet stal bezpečnejším, kým 36 percent si myslí, že zvýšil riziko konfliktu a 30 percent je toho názoru, že prinajlepšom neprispel ani k jednému ani druhému.
Iba Izraelčania ako jediní podporujú Bushovo rozhodnutie o invázii do Iraku. Za vojnu sa ich vyslovilo 59 percent, kým proti bolo 34 percent.
Výsledky sa výrazne odlišovali od údajov, ktoré získal prieskum v troch ďalších štátoch.
Okolo 89 percent Mexičanov si myslí, že invázia s cieľom zvrhnúť Saddáma Husajna bola neopodstatnená, za čo sa vyslovilo až 73 percent Kanaďanov a 71 percent Britov.
Citeľné zlyhania americkej zahraničnej politiky umiestnili Busha k lídrovi al-Káidy Usámovi bin Ládinovi, severokórejskému vodcovi Kim Čong-ilovi a iránskemu prezidentovi Mahmúdovi Ahmadínežádovi ako príčinám globálnych nepokojov.
Severokórejský jadrový test vyvolal vo svete pobúrenie, kým sa západné mocnosti pokúšajú prinútiť Irán obmedziť nukleárne aktivity z obáv, že by ich mohol použiť na výrobu bômb. Irán tvrdí, že jeho ciele sú výlučne mierové.
Na otázku, či predstavuje americký líder veľkú alebo strednú hrozbu pre mier, odpovedalo 75 percent Britov kladne. Okolo 89 percent si myslelo to isté o bin Ládinovi, 69 percent o Kimovi a 62 percent o Ahmadínežádovi.
Iba 23 percent Izraelčanov uviedlo, že Bush predstavuje vážne nebezpečenstvo, 61 percent si myslí opak.