Bratislava 3. apríla (TASR) - Deklarované odstúpenie USA od Kjótskej dohody zameranej na zníženie emisií skleníkových plynov v ovzduší vníma Strana zelených na Slovensku (SZS) ako veľmi arogantné vyhlásenie a politicky chybné rozhodnutie prezidenta USA Georgea W. Busha. Podľa predsedu SZS Ladislava Ambróša je to uprednostnenie krátkodobej ekonomickej politiky pred ochranou životného prostredia, čo môže znamenať z dlhodobého hľadiska aj pre USA katastrofálne dôsledky.
"My to chápeme tak, že pán prezident Bush chce splniť predvolebné sľuby, ktoré dal veľkopodnikateľom USA, že nebude zvyšovať daňové zaťaženie. Avšak jediná cesta, ako dosiahnuť zníženie emisií v ovzduší je spoplatniť tých, ktorí ich vypúšťajú nad stanovené normy", povedal Ambróš pre TASR. Podľa neho by každý štát mal prijať zákonné normy tak, aby znamenali zavedenie nových progresívnych technológií s účinnejším zachytávaním škodlivých emisií.
Rozhodnutie G. Busha by malo byť jednou z tém stretnutia zelených z viac ako 70 krajín sveta, ktoré sa uskutoční 7. až 16. apríla v austrálskej Canberre. Ambróš je presvedčený, že toto fórum účinne prispeje k vytvoreniu protitlaku, ktorý spolu s postojom Európskej únie (EÚ) bude znamenať zmenu názoru amerického vedenia. Spojené štáty sú pritom najväčším producentom oxidu uhličitého, ktorý je podľa vedcov príčinou globálneho otepľovania.
Ako Ambróš dodal, Slovensko akceptuje Kjótsky protokol a aj z dlhodobého hľadiska by jeho kritériá malo dodržať. Platná slovenská legislatíva - zákony o ochrane ovzdušia a o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia spĺňajú podmienky dohovoru, konštatoval.
Kjótsky protokol z roku 1997 predpokladá zníženie emisií šiestich plynov zodpovedných za tzv. skleníkový efekt. V rokoch 2008-12 by sa ich produkcia mala v porovnaní s rokom 1990 znížiť - v prípade EÚ o osem a v prípade USA o sedem percent.