SME

Českí politici stále nenašli východisko z patu

Praha 3. novembra (TASR) Ani takmer dvojhodinová schôdzka piatich predsedov českých politických strán zastúpených v Poslaneckej snemovni s prezidentom ...

Český prezident Václav Klaus (druhý zľava) sa stretol s piatimi predsedami českých politických strán 3. novembra 2006 na Pražskom hrade. Na snímke zľava doprava: Martin Bursík (Strana zelených SZ), Jan Kasal (Kresťanská a demokratická únia - čs. strana ľuČeský prezident Václav Klaus (druhý zľava) sa stretol s piatimi predsedami českých politických strán 3. novembra 2006 na Pražskom hrade. Na snímke zľava doprava: Martin Bursík (Strana zelených SZ), Jan Kasal (Kresťanská a demokratická únia - čs. strana ľu (Zdroj: TASR/EPA)

Praha 3. novembra (TASR) Ani takmer dvojhodinová schôdzka piatich predsedov českých politických strán zastúpených v Poslaneckej snemovni s prezidentom Václavom Klausom na Pražskom hrade dnes nepriniesla konkrétny výsledok a odpoveď na otázky, ako vyriešiť povolebný pat, kedy bude mať krajina novú vládu, kto bude jej premiérom a či, a kedy, budú v Česku predčasné voľby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prezident politikom navrhol bližšie nešpecifikované dočasné riešenie, ktoré by mali teraz lídri prediskutovať v sekretariátoch svojich strán. Ďalšie stretnutie prezidenta s piatimi šéfmi parlamentných strán sa uskutoční v utorok.

SkryťVypnúť reklamu

Toto riešenie má veľa parametrov, ktoré sme si definovali, a na ktoré sme si povedali základné názory. Dnes nie je možné konštatovať zhodu v jednotlivých parametroch, ale ak to môžem interpretovať: niekto jednoznačne a s uľahčením a niekto s otáznikmi a nie je mojou vecou, aby som vravel, kto je kto -- si tento návrh odnáša domov a stretneme sa v utorok s cieľom povedať si, či touto cestou je možné pokračovať, alebo to možné nie je, uviedol po rozhovoroch Klaus. Zároveň odmietol uviesť podrobnosti svojho návrhu a jeho podstatu nekomentovali ani predsedovia strán.

Z kuloárov sa však donieslo, že medzi účastníkmi rokovania nedošlo k zhode, a, napríklad, predseda ČSSD Jiří Paroubek, ktorý myšlienku na predčasné voľby odmieta a chce dostať oficiálny pokus zostaviť vládu, považuje možnosť dohody o návrhu prezidenta za zložitú.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa ďalšieho účastníka rokovania, predsedu Strany zelených Martina Bursíka, sa rokovanie točilo okolo otázky, či sa strany dokážu zhodnúť na riešení v podobe vypísania predčasných volieb a na termíne týchto nových volieb. Tým je podmienená otázka podoby budúcej vlády, ktorá by nemusela byť zložená z politikov, ale z uznávaných odborníkov.

Vzhľadom na rôzne českou ústavou a zákonmi stanovené lehoty, by sa aj v prípade dohody na predčasných voľbách tieto voľby nemohli konať skôr než o šesť mesiacov, teda na jar alebo až na začiatku leta 2007. Predčasné voľby kategoricky odmieta sociálna demokracia, podľa analytikov aj preto, lebo sa obáva, že jej výsledok by bol horší než pred piatimi mesiacmi.

Skutočnosť, že rozhovory ktorým ešte predchádzali separátne konzultácie tak Václava Klausa s politikmi, ako aj predsedu ODS Mirka Topolánka s lídrami strán - neprebiehajú hladko a skôr sa točia v bludnom kruhu nezlučiteľných zámerov hlavných rivalov, ODS a ČSSD, naznačuje neštandardné trvanie schôdzky na hrade, zamračené tváre politikov, aj slová samotného prezidenta: Táto dnešná schôdzka skutočne nebola iba formálnym stretnutím. Táto schôdzka bola serióznym politickým rokovaním. Všetci si uvedomujme nutnosť urobiť v čo najkratšej možnej dobe krok dopredu v rozpletaní tohto zložitého klbka, ktoré nám priniesol výsledok júnových volieb.

SkryťVypnúť reklamu

Termín schôdzky na Pražskom hrade je symbolický: je to presne päť mesiacov od volieb do Poslaneckej snemovne, ktoré sa skončili vyrovnaným pomerom síl medzi ľavicou a pravo-stredovými stranami. Táto schôdzka vzišla z uvedomenia si faktu, že dnes je to presne päť mesiacov, kedy sa skončili voľby do Poslaneckej snemovne. Táto šestica, ktorá stojí tu pred vami, si tohto faktu je vedomá a usilovne hľadá riešenie, ubezpečila hlava štátu.

Takže pre nás je hlavnou vecou úsilie nejakú dohodu navzájom nájsť, úsilie spraviť to čo najskôr, a úsilie, aby sme vám v utorok mohli povedať niečo podrobnejšie, dodal český prezident.

Dnes zároveň uplynul mesiac od fiaska menšinovej vlády ODS premiéra Mirka Topolánka, ktorá ako prvý český kabinet od roku 1993 nezískala dôveru Poslaneckej snemovne a následne musela podať demisiu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 100
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 802
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 405
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 428
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 732
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 592
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 250
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 857
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tréner Martin Dendis na lavičke slovenskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov.

Osemnástka môže zabojovať o tretie semifinále v rade.


Peter Vretenička
Stanislav Lobotka (vľavo) a Sebastian Esposito v zápase Serie A SSC Neapol - Empoli FC.

Ak sa to Lobotkovi podarí, tak budú naňho navždy spomínať.


Oliver Okuliar.

Ako vyzeral týždeň slovenských hokejových talentov v zámorí.


Marián Michalovský
Tréner Vladimír Országh na lavičke Slovenska v príprave na MS v hokeji 2025.

Slovenskí hokejisti odohrajú dvojzápas s Českom v Porube.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu