MOSKVA 2. novembra (SITA/AP) - Budúcnosť okolo ruského prezidenta Vladimira Putina po odchode z funkcie v roku 2008 vyvoláva v krajine rôzne špekulácie, ktoré sa opierajú o údajne čoraz očividnejšie snahy prezidenta zabezpečiť pre seba a svojich spojencov priestor ako zostať pri moci.
Podľa viacerých analytikov Putin od svojho nástupu na post prezidenta prijímal postupné kroky na to, aby centralizoval moc a odstránil demokratický ochranný systém bŕzd a kontrol. Teraz však kladie základy pre riadenie Ruska spoza verejnej politickej scény, napríklad zakladaním vlastných manipulovateľných opozičných strán (Spravodlivé Rusko, Slobodné Rusko), ktoré budú kandidovať už v budúcoročných parlamentných voľbách údajne ako tajní spojenci Putinovej strany Zjednotené Rusko. Podľa sociologičky Oľgy Chrystanovskej, ktorá sa zaoberá Putinovým najbližším okolím, sa distribúcia moci medzi prezidentom, premiérom a parlamentom môže zmeniť tak, aby budúci prezident nemal príliš veľa politickej moci.
Počas trojhodinovej televíznej relácie otázok a odpovedí minulý týždeň Putin povedal, že naďalej počíta s pozíciou, z ktorej bude vytvárať politiku vlády. Podľa politického analytika Leonida Sedova je pre Putina a jeho najbližších spojencov odchod z vysokej politiky nebezpečný. Niektoré hlasy naznačujú, že Putin by sa po odchode z funkcie prezidenta mal stať šéfom Gazpromu, iní pozorovatelia hovoria o prevzatí postu lídra v jeho politickej strane Zjednotené Rusko.
Podľa analytikov zatýkanie a odchod vplyvných miliardárov uvoľňuje popredné manažérske pozície vo vedení najväčších štátnych podnikov kontrolujúcich strategický energetický sektor, na ktoré bývajú dosadení Putinovi spoločníci. Kremeľ okrem toho postupne získal kontrolu nad všetkými štátnymi televíznymi stanicami a väčšinou printových médií.
Rusko zatiaľ nemá jasného kandidáta, ktorý by na poste hlavy štátu nahradil populárneho 54-ročného Putina, ktorý má podľa prieskumov verejnej mienky takmer 80-percentnú dôveru občanov. Len 3 percentá Rusov si myslia, že v prezidentských voľbách by mohol uspieť kandidát, ktorý by nemal Putinovu podporu, vyplýva z výsledkov prieskumu verejnej mienky uskutočneného inštitútom Levada Center.