MOSKVA 2. novembra (SITA/AFP) - Návšteva egyptského prezidenta Husního Mubaraka v Rusku môže posilniť vzťahy oboch krajín v oblasti vojenskej spolupráce. Mubarak pricestoval vo štvrtok do Moskvy, kde sa stretol so svojim ruským kolegom Vladimírom Putinom.
Rokovania sa zamerali na obchodnú spoluprácu a konflikt na Blízkom východe. Na egyptského prezidenta v Rusku čakajú ešte stretnutia s predstaviteľmi ruského priemyslu, medzi nimi aj s výrobcom stíhačiek MiG a zbrojárskou spoločnosťou Rosoboronexport.
Výsledkom Mubarakovej návštevy môže byť dohoda o nákupe ruských stíhačiek, povedal denníku Vremja Novosti analytik moskovského Centra pre analýzu stratégií a technológií Ruslan Puchov. Egyptská armáda v minulosti s Ruskom vo vojenskej oblasti úzko a intenzívne spolupracovala a vo svojom arzenáli má množstvo zbraní ešte z čias bývalého Sovietskeho zväzu. Samotný Mubarak, ktorý začiatkom 60. rokov absolvoval v Moskve vojenské štúdium, pred cestou do Ruska označil v rozhovore pre Vremja Novosti ruské stíhačky a protiraketové systémy za "najlepšie na svete".
Posilnenie vojenskej spolupráce medzi Egyptom a Ruskom môže znepokojiť tradičného spojenca a dodávateľa zbraní Káhire Spojené štáty americké. V prospech užšej spolupráce oboch krajín na druhej strane hovorí aj istá podobnosť v politickom štýle egyptského a ruského lídra, napríklad v pohľade na demokraciu.
Mubarak pred stretnutím s Putinom vyhlásil, že neexistuje "univerzálny demokratický model" a každý národ má demokraciu budovať spôsobom, ktorý zodpovedá jeho "kultúre, charakteristikám a zvykom". Putina v rozhovore pre denník Vremja Novosti minulý týždeň označil za "vynikajúceho lídra" a vyzval ho, aby sa po uplynutí druhého funkčného obdobia v roku 2008 uchádzal o ďalšie pôsobenie vo funkcii hlavy štátu, hoci ústava opätovnú kandidatúru nepripúšťa.
Mubarak stojí na čele Egypta od roku 1981. Vo funkcii bol viackrát potvrdený formou referenda, v ktorom nemal žiadneho protikandidáta. Minuloročné prezidentské voľby v Egypte boli prvé, v ktorých úradujúci prezident súťažil s viacerými súpermi. Mubarak v nich presvedčivo zvíťazil, podľa kritikov však podmienky volieb zjavne znevýhodňovali opozíciu.