Praha 2. novembra (TASR) Ani intenzívne rozhovory predsedu ODS Mirka Topolánka o možnosti vyvolať predčasné voľby aj bez súhlasu sociálnej demokracie, nezmenili nič na odhodlaní samotnej ČSSD uchádzať sa o možnosť zostaviť vládu. Predseda ČSSD Jiří Paroubek dnes po rozhovore s prezidentom Václavom Klausom na Pražskom hrade zopakoval, že jeho strana je proti predčasným voľbám a chce dostať od hlavy štátu druhý pokus.
Pokiaľ by pán (predseda ODS Mirek) Topolánek nebol odvážny, tak predpokladám, že prezident z toho vyvodí správny záver, uviedol Paroubek s tým, že prejavom odvahy by bolo rozhodnutie vytvoriť tzv. veľkú koalíciu ODS s ČSSD a správnym záverom poverenie pre niekoho iného než Topolánka.
Som presvedčený o tom, že môžem byť úspešný, povedal líder ČSSD na margo svojej ambície viesť rozhovory a stať sa opäť českým premiérom.
Na piatok prezident Václav Klaus pozval na Pražský hrad predsedov piatich strán zastúpených v Poslaneckej snemovni. Témou rokovania má byť riešenie povolebného patu. Riadne voľby do Snemovne sa v ČR konali na začiatku júna, menšinová vláda Mirka Topolánka vznikla na začiatku septembra, ale pred mesiacom pri hlasovaní nedostala dôveru Poslaneckej snemovne a musela podať demisiu.
Česká ústava ráta s tromi pokusmi o zostavenie vlády, po ktorých môže prezident rozhodnúť o rozpustení Snemovne a predčasných voľbách. Napriek tomu, že od volieb ubehlo už päť mesiacov, prezident vyčerpal iba jeden zo svojich dvoch pokusov. Ak by neuspel ani druhý prezidentom menovaný premiér, respektíve, jeho vláda nezískala dôveru, tretí pokus bude v rukách predsedu Poslaneckej snemovne. Jeho kroku by ale muselo predchádzať zvolenie nového šéfa Snemovne, pretože terajší predseda dolnej komory Miloslav Vlček (ČSSD) sa na základe kompromisnej dohody pri zvolení zaviazal, že právo nominovať premiéra v treťom pokuse nevyužije.
ČSSD zvažuje, že by Vlček mohol svoj sľub dodržať tak, že by odstúpil a pri ďalšej voľbe predsedu Snemovne sa nechal opäť zvoliť. Niet pochýb, že sociálny demokrat Vlček by tretí pokus o zostavenie vlády dal sociálnej demokracii. Aj to je dôvod, prečo sú politické rozhovory a konzultácie, ktoré predchádzajú druhej nominácii premiéra, také zdĺhavé a zložité.
Pokiaľ ide o predčasné voľby, situácia je v Česku naďalej neprehľadná. Dohodu o predčasných voľbách preferuje iba ODS a Strana zelených. Kresťanskí demokrati si kladú podmienku, že riešenie patu musí prebiehať s účasťou ČSSD a bez podpory komunistov. Za situácie, keď ČSSD je proti predčasným voľbám a bez KSČM je dohoda o voľbách nemožná, situácia pripomína začarovaný kruh.
Komunisti tento týždeň síce pripustili, že by predčasné voľby mohli podporiť, ale dnes predseda KSČM Vojtěch Filip pri návšteve u prezidenta Klausa vyhlásil inú tézu: komunisti sú ochotní podporiť vládu ČSSD a Strany zelených, prípadne ČSSD a časti KDU-ČSL.
Podľa politológov je situácia komplikovaná aj pre samotného prezidenta, ktorý napriek tomu, že to verejne odmieta kalkuluje s budúcou prezidentskou voľbou. Vo februári 2008 sa chce Klaus uchádzať o zvolenie hlavou štátu aj na druhé funkčné obdobie. A keďže v ČR volia prezidenta poslanci a senátori na spoločnej schôdzi, Klaus, ktorý je zakladateľom a čestným predsedom ODS, si chce zachovať náklonnosť svojej strany a poistiť aj podporu ČSSD. Práve tým analytici zdôvodňujú, prečo by pre Klausa bola ideálnym riešením dohoda rivalov: ODS a ČSSD.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab