Londýn 2. novembra (TASR) - Čistý prílev ľudí prichádzajúcich do Veľkej Británie na dlhodobo bol minulý rok 500 ľudí za deň, čo je druhé najvyššie číslo od roku 1991. Vyplynulo to z dnes zverejnenej oficiálnej štatistiky.
Jednoznačne najväčšou skupinou boli Poliaci, spolu s imigrantmi z krajín "nového Commonwealthu", ako sú India, Pakistan, Bangladéš a Srí Lanka.
Naopak, cieľom ľudí opúšťajúcich Veľkú Britániu je najčastejšie Austrália, potom Španielsko a Francúzsko.
"Z Británie sa stáva prestupná stanica," povedal expert na migráciu Danny Sriskandarajah pre televíziu BBC. "Je tu veľa ľudí, ktorí sem prichádzajú a veľa ľudí, ktorí odchádzajú. Toto sa nedeje v žiadnom inom štáte na svete."
Otvorenie britských hraníc pre nových členov EÚ, najmä Poľsko, Maďarsko a Česko, spôsobilo čistý nárast o 64.000 ľudí, plánujúcich zostať v Británii na viac ako rok.
Britská vláda minulý mesiac oznámila, že obmedzí príliv robotníkov z Bulharska a Rumunska po tom, ako tieto krajiny vstúpia v januári 2007 do EÚ. Je to zmena v politike otvorených dverí, ktorú Londýn robil voči ostatným východoeurópskym krajinám.
Čísla, zverejnené Národným štatistickým úradom ďalej ukazujú, že v roku 2005 prišlo do Británie o 185.000 ľudí viac, ako z nej odišlo. Odhaduje sa, že celkovo prišlo na Britské ostrovy za uvedený rok 565.000 ľudí, z toho bolo 49.000 Poliakov.
Aj naďalej sa znižuje počet žiadateľov o azyl, ktorých bolo tento rok 11.000, čo je oproti roku 2000, keď ich bolo 81.000, veľký pokles.