Informuje o tom dnes maďarská tlačová agentúra MTI s odvolávaním sa na dobové informácie československej tajnej služby, ktoré boli na internete zverejnené pri príležitosti 50. výročia protikomunistickej revolúcie.
Podľa dokumentov zverejnených českou tajnou službou československý úrad tajnej služby na jeseň 1956 zamestnával na československom veľvyslanectve najmenej troch špeciálnych agentov, ktorí zbierali informácie, a spolupracovali s vtedajšou komunistickou štátnou bezpečnosťou.
Československý komunistický diplomat Vladimír Zpěváček napríklad pomohol ujsť takmer 300 takým sovietskym občanom, ktorým hrozilo, že v revolučných dňoch sa obráti proti nim hnev ľudu. Zpěváček ich posadil na loď a prepravil ich po Dunaji do Československa.
MTI uvádza ďalšie príklady pomoci Československa sovietskym občanom, ktorí boli v tom čase v Maďarsku, ako aj maďarským komunistickým tajným agentom, ktorí pracovali v Rakúsku. Tí sa báli vrátiť do Maďarska, preto im Československo ponúklo politický azyl a odviezli ich do Prahy. Ich rodinám v Maďarsku poskytli diplomatické pasy a pomohli im pri úteku z krajiny.
Ďalšie dokumenty uvádzajú, že v čase revolúcie dovážali do Maďarska československé zbrane, najmä pištole, ako aj obušky. Maďarskú sieť československej tajnej služby v tom čase riadil Bohumír Molnár, ktorý bol podľa dokumentov človekom sovietskej KGB. Molnár údajne pomohol Sovietom aj pri okupácii Československa v auguste v roku 1968.
Český historik Vladimír Nálevka podľa MTI na jednej pražskej konferencii v týchto dňoch uviedol, že vtedajšie komunistické a štátne vedenie na čele s Antonínom Novotným v roku 1956 navrhlo Sovietskemu zväzu, že Československo pošle dobrovoľné jednotky do Maďarska na ochranu komunistického režimu, čo však Moskva odmietla.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) juh