Belehrad 1. novembra (TASR) - Srbský premiér Vojislav Koštunica dnes vyostril varovania pred udelením nezávislosti Kosovu. Vyhlásil, že nielen jeho odstupujúci koaličný kabinet, ale "každá budúca srbská vláda" odmietne akceptovať nezávislosť provincie.
Pár dní po varovaní, že krajiny, ktoré uznajú nezávislé Kosovo, pocítia dôsledky vo vzťahoch so Srbskom, Koštunica vyhlásil, že akýkoľvek krok smerujúci k udeleniu nezávislosti prevažne Albáncami obývanému regiónu je "odsúdený na neúspech".
Podľa diplomatických zdrojov osobitný vyslanec OSN pre otázku štatútu provincie Martti Ahtisaari navrhuje, aby Kosovo dostalo právo vstúpiť do medzinárodných orgánov vyhradených pre suverénne štáty. Jednotlivé krajiny by mohli Kosovo uznať a Kosovo by mohlo požiadať o kreslo v OSN.
Koštunica povedal, že Ahtisaariho plán nevidel, dodal však: "Jedna vec je istá: ak Ahtisaariho dokument nebude v súlade s Chartou OSN, a ak poruší princíp územnej integrity Srbska, dokument je odsúdený na neúspech."
"Bezpečnostná rada nikdy nedovolí, aby bola porušená Charta OSN a aby bolo Srbsku ukradnutých 15 percent územia," povedal Koštunica agentúre Tanjug.
Koštunica dodal, že nová ústava, ktorú voliči tesnou väčšinou schválili vo víkendovom referende, "plne definuje postoj každej budúcej srbskej vlády voči našej južnej provincii".
Žiadna väčšia srbská politická strana otvorene nepriznáva, že Kosovo môže byť nadobro stratené, keď OSN v nastávajúcich mesiacoch rozhodne o jeho štatúte. S blížiacim sa rozhodnutím sa zostruje aj Koštunicova rétorika, osobitne v porovnaní s prezidentom Borisom Tadičom, ktorý je zmierlivejší.
Postoj premiéra sa začína približovať lídrovi opozičnej Srbskej radikálnej strany (SRS) Tomislavovi Nikoličovi. Ultranacionalistická SRS je najsilnejším samostatným subjektom v srbskom parlamente.
Nikolič však ide ďalej a tvrdí, že Belehrad by mal vyhlásiť Kosovo za "okupované územie" v prípade, že bude Srbsku odňaté. Tento krok by mohol vyvolať balkánsku studenú vojnu bez vyhliadok na jej skončenie.
"Ak nám Európska únia vezme Kosovo, tieto dvere zostanú navždy zatvorené," hovorí Nikolič. Dodáva, že spochybnené by bolo aj pokračovanie členstva Srbska v OSN.
Radikáli by mohli opäť získať najviac hlasov v predčasných parlamentných voľbách očakávaných v decembri. SRS bola v minulosti bez potenciálu pre vytvorenie koaličnej vlády, posun v politických názoroch kvôli Kosovu by to však mohol zmeniť.
Kosovo, oficiálne súčasť Srbska, je pod správou OSN od júna 1999, kedy sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu. Bombardovaním vyvrcholil dvojročný konflikt medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu obviňovanými z brutality voči civilistom. Kosovskí Albánci trvajú na nezávislosti, čo však Belehrad rozhodne odmieta a navrhuje, aby Kosovo dostalo širokú autonómiu v rámci Srbska.
Ahtisaari - ktorého Srbi obviňujú z proalbánskych postojov - má v polovici novembra predložiť svoj plán na riešenie budúceho štatútu Kosova, ktorý bude podľa indícií obsahovať určitú formu podmienečnej nezávislosti pre provinciu.