SME

Gatesovci venovali desiatky miliónov dolárov na výskum hnačkových ochorení

Seattle 1. novembra (TASR) - Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov daruje neziskovej farmaceutickej organizácii OneWorld Health 46 miliónov dolárov (1,3 ...

Seattle 1. novembra (TASR) - Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov daruje neziskovej farmaceutickej organizácii OneWorld Health 46 miliónov dolárov (1,3 mld Sk) na rozšírenie výskumu pri liečbe hnačkových ochorení, ktoré každoročne zabijú viac ako dva milióny detí na celom svete.

Nadácia Gatesovcov uviedla, že ide o doteraz najväčší grant pre hnačkové ochorenia, druhý najväčší grant v hodnote 26,8 milióna dolárov (761 mil. Sk) dostane Marylandská univerzita.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tradičná liečba týchto ochorení, ktoré každý rok v spolupôsobení s inými chorobami zapríčinia smrť ďalších štyroch miliónov detí, spočívala v rehydratácii. Farmaceutická spoločnosť so sídlom v San Franciscu však pracuje na prípravkoch, ktoré zabránia strate tekutín v čreve. Ťažká dehydratácia môže viesť k úmrtiu, najmä medzi mladými a starými ľuďmi. Organizácia OneWorld Health chce sústrediť svoj výskum na dojčatá a malé deti. Nové prípravky by nemali nahradiť tradičný spôsob liečby, ale doplniť ju.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľka infekčných chorôb v Gatesovej nadácii Dr. Regina Rabinovichová uviedla, že detské hnačky sú "jedným z najvážnejších a najprehliadanejších globálnych zdravotných problémov". Organizácia OneWorld Health by mala pri riešení problému spolupracovať aj s ďalšími partnermi, vrátane Medzinárodného centra pre výskum hnačkových chorôb v Bangladéši, ktorý je známejší ako "Cholera Hospital".

Všetky vyvinuté preparáty budú v súlade s medzinárodnými štandardami najskôr testované americkými dobrovoľníkmi. Organizácia OneWorld Health, založená v roku 2000, sa sústreďuje na vývoj liekov pre "zanedbávané choroby" v rozvojových krajinách, ktoré ročne zabijú milióny ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  2. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  3. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  4. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  6. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  7. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 162
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 551
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 739
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 856
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 849
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 476
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 068
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 838
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Hráči Trnavy sa tešia po rozhodujúcej penalte po skončení odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Vitajte pri 124. epizóde Spoza piva, v ktorej sme sa venovali bližšie Slovnaft Cupu a jeho jarným kolám.


Samuel Biroš a 1 ďalší
Momentka zo zápasu Česko - USA na MS v hokeji U18 2025.

Z vysokej výhry sa tešili hráči Švédska.


Tréner Radoslav Antl.

Po tom ako mu boli stehy odstránené opäť naskočil do zápasového diania.


SkryťZatvoriť reklamu