Washington 31. októbra (TASR) - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zmenil svoje pôvodné rozhodnutie o "penzionovaní" Hubblovho vesmírneho teleskopu a rozhodol sa pre záchrannú misiu tohto unikátneho zariadenia.
Ako dnes oznámil riaditeľ NASA Michael Griffin, záchranná misia prostredníctvom raketoplánu sa uskutoční v nadchádzajúcich rokoch. Rozhodnutie o ukončení vyše 15-ročnej činnosti teleskopu vyvolalo vlnu medzinárodnej nevôle medzi odborníkmi, vedcami a učiteľmi, ktorí snímky z Hubblovho vesmírneho teleskopu považujú za to najjedinečnejšie z vesmíru, čo mohli uvidieť ľudské oči - jeho pohyb po orbite sleduje osobitný tím, ktorý 24 hodín denne a 365 dní v roku vyhodnocuje zábery poslané verným pomocníkom v kozme. Na zem poslal viac ako 750.000 záberov.
Ďalekohľad k oblohe prvý obrátil Galileo Galilei v roku 1609, proces vývoja ďalekohľadov neustále pokračuje. Galileov teleskop bol tvorený spojkovým objektívom a rozptylovým okulárom v dlhom a úzkom tubuse. Tento typ ďalekohľadov sa nazýva refraktor, pretože svetlo sústreďujú pomocou jeho lomu na šošovkách. Ďalším krokom vpred bol Newtonov teleskop, ktorý svetlo sústredil odrazom.
Hubblov vesmírny teleskop dnes už tiež patrí k mohykánom vedy, ale tímy odborníkov a nadšencov sa permanentne starajú o to, aby pracoval ako dobre "naolejovaný stroj". Jeho optika, nástroje a vesmírne systémy fungujú spoločne tak, aby zachytili svetlo z kozmu, transformovali ho do digitálnej podoby a vyslali na zem.