CHÁR 31. októbra (SITA/AP) - Pakistanská armáda pri pondelkovom leteckom útoku na madrasu využila spravodajské služby koaličných síl pod vedením Spojených štátov, uviedol v utorok hovorca pakistanskej armády generál Šaukat Sultan, ktorý svoje tvrdenia neskôr odvolal. Podľa neho však zdieľanie informácií vyplýva z dlhodobej spolupráce s koaličnými silami v Afganistane v rámci boja proti teroristickým skupinám operujúcim v pohraničných oblastiach medzi Pakistanom a Afganistanom. Americké jednotky sa však podľa Sultana na pondelkovom útoku nepodieľali.
Hovorca americkej armády v afganskom Kábule Tom Collins potvrdil, že Spojené štáty americké a Pakistan ako spojenci v boji proti terorizmu zdieľajú informácie svojich spravodajských služieb, ale informácie o pondelkovej operácii podľa neho americká strana nemala.
Protesty proti útoku na madrasu, islamskú náboženskú školu, spájajú nesúhlas s pakistanskou vládou prezidenta Parvíza Mušarráfa s nenávisťou voči Spojeným štátom americkým. V juhopakistanskom meste Karáčí okolo 1000 členov radikálnej islamskej politickej skupiny Džamát-e-Islámí pálili americké vlajky a na severe krajiny v meste Péšavár protestujúci dav spálil podobizeň amerického prezidenta Georgea W. Busha.
Pakistanská armáda v pondelok oznámila, že zabila približne 80 ozbrojencov, medzi ktorými boli aj niekoľkí cudzinci a miestny veliteľ povstaleckej organizácie Taliban. Na budovu náboženskej školy vojenské vrtuľníky vystreli päť rakiet a zrovnali ju so zemou. Podľa pakistanských bezpečnostných zdrojov sa škola využívala ako výcvikový tábor teroristickej organizácie al-Kájda, z ktorého posielali bojovníkov do Afganistanu, aby útočili na vojakov NATO. Jeden z troch študentov, ktorý útok prežil ,povedal, že v škole boli väčšinou mladí chlapci, niektorí mali len päť rokov.
Tisíce príslušníkov kmeňov vrátane ozbrojených militantov sa v utorok zhromaždili na protest proti Spojeným štátom a pakistanskej vláde vo viacerých pakistanských mestách. V meste Chár, ktoré je strediskom kmeňovej oblasti Badžaúr pri hraniciach s Afganistanom neďaleko zničenej školy, sa zišlo približne 20 tisíc ľudí, ktorí boli presvedčení, že armáda pri útoku na náboženskú školu zabila nevinných študentov a učiteľov.