BELEHRAD 29. októbra (SITA/AP) - Srbský premiér Vojislav Koštunica zablahoželal v nedeľu Srbsku k novej ústave po tom, ako úrady a nezávislí pozorovatelia oznámili predbežné výsledky víkendového referenda a označil tento moment za "začiatok novej éry". Podľa Strediska pre slobodné voľby a demokraciu, ktoré ľudové hlasovanie monitorovalo, dosiahla voličská účasť 53, 3 percenta, pričom novú srbskú ústavu podporilo v referende 96 percent hlasujúcich. Štátne úrady uviedli podobné údaje, ale oficiálne výsledky budú zverejnené až v pondelok.
Referendum o novej ústave, ktorú 30. septembra jednohlasne prijalo srbské zákonodarné zhromaždenie je okrem iného považované aj za referendum o provincii Kosovo, ktorej väčšinové albánske obyvateľstvo bojuje za samostatnosť. Nová ústava definuje Kosovo ako integrálnu súčasť republiky bez ohľadu na výsledok prebiehajúcich medzinárodných rokovaní o budúcom štatúte tohto regiónu, ktoré by sa mali skončiť do konca roka. Belehrad trvá na tom, aby provincia zostala súčasťou Srbska. Takmer celé srbské politické spektrum ju totiž považuje za historickú kolísku národa.
Kosovský parlament naopak minulý týždeň referendum odmietol ako nelegálne. "Parlament odsudzuje zmienku o Kosove v preambule novej srbskej ústavy, ako aj konanie referenda o nej na území Kosova," tvrdí schválená rezolúcia. Osobitný americký vyslanec pre Kosovo Frank Wisner tento týždeň v Prištine povedal, že ústava nebude mať vplyv na rozhodnutie o budúcom štatúte provincie. Rovnako sa v stredu vyjadril aj britský zástupca v Kosove Ruairi O'Connell, hoci uznal, že nová ústava znamená rozchod s érou Miloševiča.
Prozápadný srbský prezident Boris Tadič však nesúhlasí s názormi, že referendum je iba o Kosove. "Ústava znamená koniec Miloševičovej éry a je lepšia ako jej predchodkyňa. Toto nie je len ústava o Kosove, je to ústava, ktorá zadefinuje postavenie Srbska tak, ako to má byť," povedal Tadič po tom, ako v sobotu odvolil.
Nová ústava prvýkrát po 88 rokoch definuje Srbsko ako nezávislý štát. V súčasnosti platná ústava pochádza z roku 1990, kedy ešte existovala Juhoslávia. Poslednou republikou, ktorá zostávala vo federácii so Srbskom, bola donedávna Čierna Hora, v júni sa však od Srbska oddelila.
Oprávnenie zúčastniť sa na referende malo asi 6,6 milióna srbských voličov. Odpovedať mali na otázku "Súhlasíte s novou srbskou ústavou?". Potvrdenie ústavy v referende znamená aj vyhlásenie predčasných parlamentných volieb, ktoré by sa mali uskutočniť v polovici decembra.