Záhreb 29. októbra (TASR) - Kontroverzný chorvátsky poslanec Branimir Glavaš, ktorý je od štvrtka vo vyšetrovacej väzbe, bude vyšetrovaný pre ďalšie podozrenia z vojnových zločinov. Tretí prípad podozrení sa týka zločinov v kasárňach meste Osijek z rokov 1991-92, zo začiatku chorvátskej vojny za nezávislosť. V dnešnom vydaní to tvrdí denník Večernji list.
Denník, citujúc zdroje blízke vyšetrovaniu, uviedol, že vyšetrovanie údajných zločinov v tzv. Červených kasárňach trvalo už dlho. Chorvátske úrady pritom dostali aj dokumenty zhromaždené expertmi haagskeho tribunálu OSN.
Kasárne od septembra 1991, keď ich získali chorvátske sily, slúžili ako centrum pre internáciu Srbov zadržaných v Osijeku. Neskôr tam zadržiavali vojnových zajatcov, pričom malo dochádzať k ich mučeniu.
V uplynulých týždňoch v Chorvátsku zadržali šesť osôb pre podozrenia z účasti na únosoch, mučení a zabíjaní civilistov, ku ktorým v Osijeku na východe krajiny došlo v roku 1991. Podozriví vyhlásili, že konali podľa príkazov Glavaša.
Glavaša ešte v júni obvinili z mučenia troch srbských civilistov, z ktorých boli dvaja zabití. Svedok obžaloby Krunoslav Fehir podľa vlastných slov na Glavašov rozkaz sám mučil dve obete, ktoré následne zastrelil. Druhý prípad sa týka zabitia srbských civilistov, tiež v Osijeku. Zviazané telá obetí hodili do miestnej rieky.
Glavašovi po prvý raz v máji odobrali poslaneckú imunitu, s cieľom umožniť konanie procesu. Po dlhých právnych sporoch odobratie imunity potvrdili uplynulý týždeň, načo sa poslanec dostavil do väzenia v Záhrebe. Glavaš obvinenia odmietol a obvinil prokuratúru, políciu a svoju bývalú stranu z toho, že dve kauzy vedené proti jeho osobe "vykonštruovali".
Glavaš počas vojny viedol ozbrojené sily v Osijeku. Postup voči Glavašovi ilustruje ochotu chorvátskych úradov stíhať vojnové zločiny spáchané vlastnými ľuďmi, po dlhom období, keď Záhreb trval na tom, že Chorváti boli len obeťami vojny.
V ostatných rokoch v Chorvátsku za vojnové zločiny odsúdili viacerých vojakov a príslušníkov vojenskej polície. Nestranná justícia je kľúčovou podmienkou pre prijatie Chorvátska do EÚ, kam chce vstúpiť do roku 2010.
Kritici však vládu obviňujú z toho, že stíhanie Glavaša schválila len kvôli tomu, že po spore s premiérom Ivom Sanaderom ho minulý rok vylúčili z vládneho Chorvátskeho demokratického spoločenstva (HDZ). Tvrdia, že ak by zostal členom HDZ, obvinenia by stiahli.
Glavaš, ktorý nesúhlasí s proeurópskou politikou Sanadera, vytvoril vlastnú stranu. Tá minulý rok v Slavónsku zvíťazila v komunálnych voľbách. V parlamente pôsobí ako nezávislý poslanec.
Chorvátska vojna vypukla v roku 1991, keď tamojší Srbi podporovaní Belehradom povstali proti vyhláseniu nezávislosti na Juhoslávii. Niektorí vojnoví veteráni proti stíhaniu Glavaša protestovali, tvrdiac, že bol statočný bojovník proti srbským rebelom.