Belehrad 29. októbra (TASR) - Ak bude srbské referendum o ústave, ktorá deklaruje južný región Kosovo za neoddeliteľnú súčasť krajiny, v dôsledku nízkej účasti neplatné, pre krajinu by to znamenalo veľký problém, uviedol dnes bývalý sudca najvyššieho súdu Zoran Ivoševič.
V takom prípade by podľa neho existovali dve riešenia: opakovanie referenda alebo voľby do ústavodarného zhromaždenia.
"Opakovanie referenda by bolo horšie riešenie, pretože nemožno očakávať, že občania schvália ten istý text ústavy, keď to neurobili na predchádzajúcom referende," povedal Ivoševič pre belehradský rozhlas B92.
Ak by však referendum neuspelo, Srbsko by vyslalo zlý signál aj medzinárodnému spoločenstvu. Dalo by sa to totiž vysvetliť tak, že nám je ľahostajný ďalší osud Kosova, pripomenul Ivoševič.
Ako upozornil, malo by to nepriaznivý dopad aj na riešenie konečného štatútu Kosova, keďže by sa otvorila ľahšia cesta prípadnému nanútenému riešeniu.
Podľa Ivoševiča by však neúspech referenda bol popri ľahostajnosti aj výsledkom revolty občanov, ktorých sa nikto nič nepýtal, keď nová ústava vznikala, a teraz sa od nich požaduje, aby za ňu hlasovali.
Počas druhého dňa referenda dnes do 14.00 h popoludní pristúpilo k urnám viac ako 33 percent voličov. Ide o relatívne nízku účasť, podľa expertov však ešte nič nie je rozhodnuté. Volebné miestnosti sa zatvoria o 20.00 h SEČ a o hodinu neskôr sa očakávajú aj prvé predbežné výsledky.