Teherán 29. októbra (TASR) - Plavidlá zo šiestich krajín, vrátane Spojených štátov, začali dnes v Perzskom zálive námorné cvičenia zamerané na zastavenie pašovania jadrových zbraní a súvisiaceho materiálu. Informovali o tom americké námorné sily.
Irán, ktorému hrozia sankcie OSN v súvislosti s jadrovým výskumným programom, označil manévre za "dobrodružné" s tým, že región by na tom bol lepšie bez americkej vojenskej prítomnosti.
"Sledujeme ich pohyb, veľmi starostlivo," povedal dnes hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Muhammad Alí Husajní novinárom v Teheráne. Cvičenia podľa neho neprispejú k zlepšeniu bezpečnosti vo vodách Perzského zálivu, cez ktoré prechádza veľká časť svetovej ropy.
Cvičenia sa konajú v medzinárodných vodách pri Bahrajne, ktorý je spojencom USA a leží na opačnej strane Zálivu, približne 200 kilometrov od iránskych teritoriálnych vôd, uviedol hovorca amerického vojenského námorníctva. Manévre nie sú podľa neho zamerané proti žiadnej konkrétnej krajine, pričom neovplyvnia pohyb iránskych lodí.
Manévre prichádzajú po tom, ako západní predstavitelia upozornili, že spojenecké námorné sily v Perzskom zálive sú vo zvýšenej pohotovosti pred možným teroristickým útokom na ropné zariadenia v Saudskej Arábii a Bahrajne.
Na manévroch sa okrem USA zúčastňujú Taliansko, Francúzsko, Austrália, Británia a Bahrajn. Medzi pozorovateľov patria Kuvajt, Katar, Spojené arabské emiráty, Rusko a Japonsko. Nepripojila sa k ním Saudská Arábia, najväčšia z krajín Perzského zálivu.
"Nepovažujeme toto cvičenie za náležité... Kroky USA (v regióne) idú smerom k väčšej avantúre, a nie stabilite a bezpečnosti," vyhlásil Husajní s tým, že pre štáty Perzského zálivu nie je spolupráca so zahraničnými silami potrebná. "Krajiny regiónu dokážu zaisťovať bezpečnosť lepšie než iné strany," dodal hovorca.