Belehrad 26. októbra (TASR) - Srbský premiér Vojislav Koštunica a hlava vplyvnej pravoslávnej cirkvi, patriarcha Pavle, dnes spoločne vyzvali obyvateľov, aby vo víkendovom referende podporili novú ústavu krajiny.
Koštunica a Pavle vydali apel z Belehradského patriarchátu, sídla srbskej pravoslávnej cirkvi v metropole. Ako uviedli, nová ústava bude "pre blaho Srbska" a pôjde o "najlepšiu obranu Kosova", provincie, ktorú Srbi považujú za kolísku svojej štátnosti.
Aby mohla ústava vstúpiť do platnosti, dokument musí v hlasovaní podporiť nadpolovičná väčšina zo 6,6 milióna registrovaných voličov. Parlament ústavu schválil jednohlasne v septembri.
Premiér a patriarcha vyhlásili, že "Srbsko bráni Kosovo najsilnejšou zo všetkých zbraní - spravodlivosťou a právom - a toto bude potvrdené novou ústavou", uvádza sa vo vyhlásení cirkvi vydanom po stretnutí. Obaja lídri vyzdvihli "jednotu všetkých sekulárnych a cirkevných komunít, všetkých náboženských, štátnych a národných orgánov" pri podpore návrhu ústavy.
"Táto výsostne dôležitá ústava opätovne potvrdí náš štát a jeho identitu, obnoví našu silu, sebadôveru a sebapoznanie," cituje vyhlásenie Koštunicu. "Boh nás vyslal do tohto dňa a doby s úlohami, ktoré pred nami stoja, a ak urobíme všetko, čo je v našich silách, pomôže nám," uviedol Pavle.
Nová ústava definuje Srbsko ako nezávislý štát, po prvý raz od roku 1918. Jej prijatie je potrebné po tom, čo Čierna Hora v júni vyhlásila nezávislosť a vystúpila z voľného štátneho zväzku so Srbskom, čím sa zavŕšil rozpad bývalej Juhoslávie.
Návrh ústavy vyvolal kontroverzie kvôli definovaniu Kosova ako neoddeliteľnej súčasti Srbska. Koštunica a iní najvyšší predstavitelia dúfajú, že ústava dodá váhu postoju Srbska v otázke Kosova. V súčasnosti vrcholia Spojenými národmi sprostredkované rokovania o budúcom štatúte prevažne Albáncami obývanej provincie.
Kosovo, oficiálne súčasť Srbska, je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu. Bombardovaním vyvrcholil dvojročný konflikt medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu obviňovanými z brutality voči civilistom. Kosovskí Albánci trvajú na nezávislosti, čo však Belehrad rozhodne odmieta a navrhuje, aby Kosovo dostalo širokú autonómiu v rámci Srbska.
Kritici vlády, ktorí vyzývajú na bojkot referenda, argumentujú, že vyhlásenie Kosova za súčasť Srbska - bez ohľadu na výsledok medzinárodných rokovaní o jeho budúcnosti - by poškodilo záujmy krajiny. Medzinárodní predstavitelia, ktorí sa zúčastňujú na kosovských rozhovoroch, hovoria, že srbská ústava nebude mať vplyv na rozhodnutie o budúcom štatúte provincie. Západ si želá vyriešenie otázky štatútu do konca tohto roka.
V stredoveku bolo Kosovo centrálnou časťou Srbska a v regióne je mnoho srbských kostolov a kláštorov. V provincii žije asi 100-tisícová srbská komunita, asi 200.000 Srbov z Kosova po konflikte ušlo v obavách z útokov zo strany kosovskoalbánskych extrémistov.
Na hlavnom námestí v Kosovskej Mitrovici, kde je srbská komunita najsilnejšia, sa dnes zišlo niekoľko tisíc Srbov, ktorí vyjadrovali podporu pre novú ústavu. "Kosovo je srdce Srbska - bolo a vždy bude," povedal davu Aleksandar Vučič, líder ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany (SRS).
2 ari ed