VARŠAVA 26. októbra (SITA/AP) - V poľských školách sa bude naďalej vyučovať Darwinova evolučná teória. Vyhlásil to poľský minister školstva Roman Giertych, ktorý sa zároveň dištancoval od svojho námestníka Miroslawa Orzechovského, ktorý nedávno nazval darwinizmus lžou. Roman Giertych, vodca Ligy Poľských Rodín, sa vyjadril, že nevidí žiaden konflikt medzi evolučnou teóriou a biblickým učením o stvorení sveta Bohom.
"Kým väčšina vedcov v našej krajine tvrdí, že evolúcia je správna teória, v poľských školách sa bude vyučovať," povedal Giertych na tlačovej konferencii.
Pred takmer dvoma týždňami námestník ministra Miroslaw Orzechowski vyvolal v Poľsku údiv, keď evolučnú teóriu nazval v interview pre isté noviny lžou a poviedkou literárneho charakteru a vyhlásil, že chce iniciovať diskusiu o tom, či by sa Darwinova teória mala odstrániť zo školských osnov.
Giertych, ktorý sa ujal úradu v máji, vyhlásil, že Orzechowski vyjadril iba svoj súkromný názor.