Miláno 26. októbra (TASR) - Talianskeho premiéra Romana Prodiho a jeho manželku dva roky sledovali s cieľom zistiť ich finančnú situáciu. Štátni zamestnanci protizákonne kontrolovali ich daňové priznania a finančné záznamy.
Milánska prokuratúra podľa dnešného oznámenia záležitosť skúma na podnet ministerstva hospodárstva. Vyšetrovať začala 128 osôb, vrátane zamestnancov daňového úradu, daňovej a pohraničnej polície, ako aj iných štátnych inštitúcií.
Prodiho, ktorý nastúpil k moci v máji, podľa jeho hovorcu správy "šokovali a hlboko znepokojili", pričom kontrola financií premiéra a jeho manželky nepreukázala žiadne nezrovnalosti.
Terčom nelegálneho sledovania boli podľa vyšetrovania iniciovaného v septembri aj iné talianske osobnosti, vrátane podnikateľov, politikov či novinárov. V tieni spoločnosti Telecom Italia malo za vyše desať rokov narásť špionážne centrum, ktoré nemá v histórii krajiny obdoby, uviedli vyšetrujúci prokurátori.
Bývalý "šéf bezpečnosti" Telecomu Giuliano Tavaroli, ktorého v septembri zatkli s 20 ďalšími osobami, zbieral informácie prostredníctvom 500 zamestnancov firmy. Počet nelegálne sledovaných ľudí presiahol 100.000. Podplácaním sa tiež získavali informácie z databáz ministerstiev vnútra, hospodárstva a spravodlivosti. Táto veľká ilegálna databanka mala byť priamo napojená na tajnú službu Sismi.