Washington 26. októbra (TASR) - Pred voľbami do amerického Kongresu, ktoré sa uskutočnia 7. novembra, voliči podporujú demokratických kandidátov výrazne viac než republikánov. Majú tiež rastúce pochybnosti okolo vojny v Iraku a budúcnosti krajiny. Vyplýva to z dnes zverejnených výsledkov prieskumu Reuters/Zogby.
Dva týždne pred tým, ako voliči rozhodnú, ktorá strana bude mať prevahu v Kongrese, republikáni podľa prieskumu zaostávajú za demokratmi medzi nestraníkmi a stále sa musia snažiť zmobilizovať svoju základňu konzervatívnych stúpencov.
Náskok demokratov pred republikánmi sa oproti poslednému prieskumu spred mesiaca zvýšil z 9 na 11 percent. Demokratických kandidátov plánuje podporiť 44 percent a republikánov 33 percent respondentov.
Medzi nezávislými voličmi vedú demokrati o 12 percent. Republikánov by volilo len 56 percent ľudí, ktorí sa sami označili za konzervatívnych, a 68 percent členov Republikánskej strany. Demokratických kandidátov chce podporiť asi 81 percent demokratov.
Veľká väčšina voličov hodnotí prácu prezidenta Georgea W. Busha a Kongresu negatívne a domnieva sa, že krajina ide zlou cestou. Práve nespokojnosť verejnosti s Bushom, vojnou v Iraku a smerovaní krajiny prispeli k ohrozeniu republikánskej väčšiny v Kongrese. Vyše 19 percent voličov sa však podľa prieskumu stále nerozhodlo, koho bude voliť.
Za výbornú alebo dobrú označilo prácu Busha 36 percent opýtaných, pred mesiacom ich takto odpovedalo 42 percent. Hodnotenie práce Kongresu sa nezmenilo, 23 percent respondentov ju považuje za výbornú alebo dobrú.
Podiel Američanov, podľa ktorých vojna v Iraku nestojí za stratu životov, sa od konca septembra zvýšil z 53 na 57 percent. Počet ľudí, podľa ktorých USA idú zlým smerom, mierne vzrástol z 55 na 57 percent.
Demokrati by si podľa respondentov lepšie viedli v deviatich z trinástich skúmaných oblastí, medzi nimi etike, zahraničnej politike a imigrácii. Republikáni majú náskok pri boji proti terorizmu, daniach a zastavení šírenia jadrových zbraní.
V prieskume sa približne 50 percent voličov vyslovilo za to, aby USA stiahli vojakov z Iraku do konca budúceho roka. S názorom, že v krajine by mali ostať do stabilizovania tamojšej situácie, súhlasilo 41 percent opýtaných.
Hoci si minister obrany Donald Rumsfeld vyslúžil ostrú kritiku za postup v Iraku, podľa prieskumu je proti jeho odvolaniu 49 percent voličov, zatiaľ čo 42 percent by privítalo jeho rezignáciu.
V otázke Severnej Kórey si 56 percent voličov nemyslí, že USA by mali podniknúť vojenský zásah pre zastavenie jej jadrového zbrojného programu. Podporuje ho naopak 35 percent opýtaných.
Prieskum na vzorke 1013 pravdepodobných voličov sa uskutočnil od piatka do pondelka.