SME

Podľa expertov by rozdelenie Iraku viedlo ku katastrofe

BAGDAD 26. októbra (SITA/AFP) - Viaceré iracké súperiace frakcie, ktoré tvrdia, že nechcú rozdrobenie Iraku, podporujú vytvorenie veľkých autonómnych regiónov podľa etnických alebo sektárskych línií v ...

BAGDAD 26. októbra (SITA/AFP) - Viaceré iracké súperiace frakcie, ktoré tvrdia, že nechcú rozdrobenie Iraku, podporujú vytvorenie veľkých autonómnych regiónov podľa etnických alebo sektárskych línií v rámci voľnej federácie. Podľa viacerých expertov, ktorí sa k téme vyjadrili tento týždeň, by však rozdelenie Iraku na regióny viedlo ku katastrofe. Ak by to iracký premiér Núrí al-Málikí alebo americká strana umožnili, alebo rozdelenie podporili, mohlo by to znamenať občiansku vojnu, ďalšie civilné obete a nestabilitu Blízkeho východu.

SkryťVypnúť reklamu

Dominique Moisi z Francúzskeho inštitútu pre medzinárodné vzťahy povedal, že hypotéza o rozdelení Iraku bola "načrtnutá už predtým, ale ak sa nikto nesnažil o jej presadenie, potom vedeli, čo by to prinieslo". Hoci iracká, ani žiadna zahraničná vláda neobhajuje rozdrobenie, túto perspektívu v rámci iných možností údajne zvažuje panel, ktorého spolupredsedom je bývalý americký minister zahraničných vecí James Baker. Panel pod názvom Iracká študijná skupina menoval americký Kongres s cieľom posúdiť možný politický vývoj v Iraku a vypracovať odporúčania po novembrových voľbách do Kongresu.

Minulý mesiac iracký parlament schválil zákon, ktorý v priebehu 18 mesiacov umožní Iračanom hlasovať v referende o pripojení provincií, v ktorých žijú, k susedným s cieľom vytvoriť väčšie regióny. Návrh zákona mal silnú podporu irackej kurdskej menšiny, ktorá už v skutočnosti vlastnú regionálnu správu má a chcela by ju kodifikovať, a podporil ho aj vodca Najvyššej rady islamskej revolúcie v Iraku (SCIRI) Abdil Azíz al-Hakím.

SkryťVypnúť reklamu

Al-Hakím patrí k najvplyvnejším osobnostiam a SCIRI dokáže presvedčiť šiitských poslancov, aby podporili schému pripojenia ôsmich alebo viacerých šiitských provincií k ropnému regiónu južne od Bagdadu. Iracká sunnitská menšina, uprednostňovaná za bývalého režimu Saddáma Husajna, sa však obáva straty prístupu k ziskom z ropného bohatstva a toho, že jej zostanú neplodné, púštne oblasti v strednom a západnom Iraku. Pre al-Hakíma a jeho šiitských stúpencov by však autonómia bola zárukou, že sa už nikdy nedostanú pod nadvládu sunnitského despotu.

Federálna autonómia by bolo minimum, ktoré by väčšina Kurdov akceptovala výmenou za odloženie ich dlhodobého sna o nezávislom Kurdistane. Niektorí zahraniční pozorovatelia v časoch sektárskeho a etnického násilia v zmiešaných oblastiach krajiny vidia regionalizmus ako možnosť ukončenia vojny. "Často sa zabúda, že väčšina Iraku je neuveriteľne zmiešaná," povedala Lalíh al-Chalílíová, ktorá prednáša blízkovýchodnú politiku na Škole orientálnych štúdií v Londýne. "Kirkúk nie je len kurdský, ale je tam aj veľká sunnitsko-arabská populácia, v Bagdade je veľká šiitská populácia," zdôraznila, pričom metropolu a mesto bohaté vďaka rope označila za dve kľúčové oblasti, ktoré nebude jednoduché pridať k žiadnemu regiónu.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina brutálneho násilia, ktoré tento rok eskaluje v Iraku, sa spája predovšetkým so sunnitsko-šiitskými bojmi. Násilie však nie je iba sektárske. "Rozdelenie nevyrieši problém konfliktu medzi šiitmi," hovorí Moisi. Ak al-Hakím presadzuje federálnu agendu, je to preto, že jeho Iránom podporovaná strana SCIRI verí vo svoje dominantné postavenie v regionálnej vláde.

Podľa Moisiho by sa autonómny šiitský región mohol dostať pod vplyv Iránu, čo by však vyvolávalo obavy krajín susediacich s Irakom. "Šiitská krajina blízko Iránu by mohla byť veľkou nepríjemnosťou pre Saudskú Arábiu," povedal. "Saudská Arábia na čele so sunnitskou kráľovskou rodinou a bohatou elitou má nepokojnú šiitskú menšinu, ktorá je sústredená vo východnej časti bohatej na ropu."

SkryťVypnúť reklamu

Z týchto dôvodov americký prezident George W. Bush minulý mesiac povedal, že rozdelenie Iraku by vytvorilo "väčší zmätok, ako je dnes". Niektorí sa však domnievajú, že duch separatizmu sa už dostal "von z fľaše" a rozdelenie sa môže stať nevyhnutným. "Ak nedôjde k zásadnému prelomu a nezačne sa skutočná jednota, táto situácia sa stane realitou," povedal v tejto súvislosti ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 890
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 225
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 806
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 816
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu