Praha 25. októbra (TASR) Príbeh s detektívkou zápletkou pripomínajú udalosti okolo českého poslanca Michala Pohanku. Po poslancovi sociálnej demokracie, ktorý sa vzoprel vnútrostraníckej disciplíne a oznámil, že opúšťa poslanecký klub, zatiaľ márne pátrajú novinári aj kolegovia z ČSSD. Poslanec nedvíha telefóny, doma nie je, a nič o ňom nevie ani jeho asistent.
Kauzu, ktorá môže zmeniť patový pomer síl v Poslaneckej snemovni v prospech pravice, dnes ešte okorenil premiér a predseda ODS Mirek Topolánek, keď vyhlásil, že ho nemenovaná osoba informovala, že Pohanka požiadal o pridelenie policajnej ochrany. Polícia ale neskôr poprela, že by poslanec dostal jej ochranu, ako aj to, že by o ňu požiadal.
Tridsaťsedemročný Michal Pohanka dnes v liste adresovanom svojej strane aj médiám obvinil lídrov materskej sociálnej demokracie, že na neho vyvíjali nátlak, aby sa na základe princípu predpokladanej viny vzdal poslaneckého mandátu. Zákonodarca, ktorého meno zaznelo v reportáži TV Nova v súvislosti s korupčnou kauzou Doležel, to označil za popieranie princípov demokratického právneho štátu a rozhodol sa opustiť poslanecký klub ČSSD aj stranu samotnú, v ktorej je od roku 1990.
Tajomný nádych má kauza aj kvôli výrokom Topolánka, ktorý v utorok uviedol, že vie o poslancoch, ktorých niekto vydiera. Premiér si podrobnosti nechal pre seba, ale média špekulovali, že terčom vydierania by mohli byť poslanci z radov KDU-ČSL, ktorých by sa mohla ČSSD pokúšať zlomiť, aby podporili prípadnú budúcu vládu ČSSD tolerovanú komunistickými poslancami.
Poslanec ČSSD a exminister zdravotníctva David Rath, ktorému Pohanka v minulosti robil námestníka, dnes v Poslaneckej snemovni priživil špekulácie tým, že za vydieraného označil práve Pohanku. Podľa Ratha vydierala jeho kolegu polícia, elitný Útvar na odhaľovanie organizovaného zločinu (ÚOOZ). Práve ÚOOZ vyšetruje korupčnú kauzu Doležel a práve túto policajnú zložku ČSSD v minulosti opakovane obvinila z toho, že pracuje pre ODS a umelo prichádza s obvineniami, ktoré sú namierené proti ČSSD.
Samotný poslanec Michal Pohanka v liste, ktorý je jediným jeho vyjadrením k rozhodnutiu opustiť klub ČSSD, uviedol, že sociálna demokracia začala byť stranou, v ktorej sa nediskutuje, ale rozkazuje. To, že ho predseda klubu Michal Hašek vyzval, aby zložil mandát a dal možnosť jeho vystriedaniu náhradníkom z ČSSD, poslancovi pripomenulo 50. roky. Pohanka v tejto súvislosti pripomenul osud exministerky zdravotníctva Marie Součkovej, ktorá po obvinení, že uzavrela nevýhodnú zmluvu s advokátom, opustila ČSSD, ale súd jej vinu nedokázal. Pohanka sa preto rozhodol, že sa mandátu vzdá až vtedy, ak súd potvrdí, že spáchal čo i len bagateľný trestný čin a padne právoplatný rozsudok. Poslanec žiadnu vinu necíti.
x x x
Meno Pohanku pred časom zaznelo v TV Nova zo záznamov nakrútených skrytou kamerou v kauze Doležel. Jeden z aktérov korupčnej kauzy okolo zneužitia desiatok miliónov korún z eurofondov, starosta obce Budišov Ladislav Péťa, na zázname hovoril o Pohankovi ako o dobrom známom a hráčovi, s ktorým do budúcnosti ráta.
Pohanka v minulosti šéfoval Fakultnej nemocnici sv. Anny v Brne a má za sebou aj pôsobenie na poste námestníka ministra zdravotníctva za éry dvoch ministrov Bohumila Fišera a Davida Ratha.
Pohanka sa údajne angažoval v kontroverznom projekte Medzinárodného centra klinického výskumu (ICRC), ktorý presadzoval minister Rath. Centrum za dve miliardy českých korún malo vzniknúť práve na pôde brnianskej nemocnice, ktorej Pohanka v minulosti šéfoval. V tejto súvislosti boli pochybnosti odbornej verejnosti o vhodnosti umiestniť takéto centrum v Brne, ale aj podozrenie, že projekt je finančne nadhodnotený.
Meno poslanca Pohanku sa v minulosti objavilo pod sporným projektom privatizácie fungujúcej špičkovej pražskej Nemocnice Na Homolce a vyskytuje sa aj v zverejnenej dôvernej časti tzv. Kubiceho správy z konca mája o údajných kontaktoch ČSSD s podsvetím a pokusoch o zasahovanie do vyšetrovania závažných káuz.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed