BRATISLAVA 25. októbra (SITA) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) prijali dnes veľkou väčšinou hlasov tri legislatívne uznesenia týkajúce sa spustenia nového Schengenského informačného systému (SIS II). Schválené texty sa síce zaoberajú skôr technickými záležitosťami pre spustenie nového systému, než samotným dátumom jeho zavedenia, napriek tomu však ide o dôležitý krok. Dátum rozšírenia hraníc Schengenu o nové členské krajiny EÚ, vrátane Slovenska, totiž závisí práve od ich bezproblémovej implementácie, informovalo tlačové oddelenie EP.
Parlament schválením uznesenia preukázal svoj súhlas s návrhom Európskej komisie, poslanci však prijali niekoľko pozmeňujúcich návrhov, ktorých cieľom je zlepšiť bezpečnosť nového systému a zvýšiť štandard ochrany osobných údajov, ktoré bude SIS II zhromažďovať. Naopak, poslanci odmietli požiadavku Rady, aby mali tajné služby členských krajín prístup k informáciám uchovávaným v tomto systéme.
Jedným z prijatých kompromisných návrhov je požiadavka EP, aby kompetenciu na spravovanie prevádzky centrálnej databázy SIS II mal riadiaci orgán, financovaný z európskeho rozpočtu. Spracovávanie údajov a dohľad nad ním by tak bolo monitorované úradom Európskeho inšpektora pre ochranu údajov (EDPS). Čo sa týka samotného fungovania systému, každý členský štát má byť zodpovedný za spravovanie vlastnej databázy, ktorú by potom poskytoval centrálnemu systému SIS II.
Novinkou v systéme bude zavedenie biometrických údajov a vzájomne prepojených varovaní. Bude tak napríklad možné, aby sa upozornenie o ukradnutom vozidle spojilo s varovaním o hľadanej osobe. Ak by teda polícia v takomto prípade zadržala ukradnuté auto, mala by právo domnievať sa, že jeho vodič, či nový vlastník by mohol byť hľadanou osobou. Takýto postup sa však má uplatňovať jedine v prípade zrejmej súvislosti, či odôvodnenej potreby. Biometrické pátranie bude navyše možné až po dostatočnom technickom zabezpečení systému a komisia bude pred jeho spustením musieť najprv konzultovať tento postup s EP.