Praha 25. októbra (TASR) V Českej republike vlani pôsobili desiatky agentov ruskej vojenskej a civilnej rozviedky, GRU a SVR, ktorí mali krytie ako ruskí diplomati, konzulárni úradníci alebo personál veľvyslanectva Ruskej federácie v ČR. Ruskí agenti v Česku sa zaujímajú o utajované informácie a presadenie ekonomického vplyvu Ruska, a neváhajú ani udržiavať kontakty s ruskojazyčným organizovaným zločinom.
Konštatuje to správa českej kontrarozviedky, Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) za rok 2005, ktorú česká tajná služba zverejnila v týchto dňoch.
Oficiálne ruské diplomatické zastúpenie v ČR je početne rozsiahle, na konci roku 2005 bolo zložené zo 60 diplomatov a 93 príslušníkov administratívno-technického personálu s rodinami. Podiel spravodajcov v diplomatickej zostave ambasády bol na rovnakej úrovni ako v roku 2004, medzi 40 50 percentami, uvádza sa v správe BIS.
Podľa českej kontrarozviedky sa ruskí agenti v Česku venujú sledovaniu úrovne česko-ruských vzťahov, hodnoteniu najvyšších českých politikov, ale zaujímajú sa aj o vzťahy ČR so zahraničím. Ruské tajné služby sú zapojené aj do aktivít vytvárania pozitívneho obrazu Ruska v očiach Čechov, ale zneužívajú to na svoje účely, napríklad na vyhľadávanie potenciálnych zdrojov spravodajských informácií.
Agenti ruskej vojenskej a civilnej rozviedky sa v ČR zameriavajú aj na mapovanie a rozvoj česko-ruských hospodárskych vzťahov a v ekonomickej sfére sa činnosť bývalých a súčasných ruských agentov v ČR prejavuje na všetkých úrovniach od obchodnej až po medzištátnu.
Pôsobenie ruských vyzvedačov v Česku označuje česká BIS za ohrozenie záujmov ČR, pretože ruské spravodajské služby touto cestou získavajú priamy prístup k nositeľom strategicky významných informácií a utajovaných skutočností, a tiež môžu ovplyvňovať osoby, ktoré riadia hospodársky významné odvetvia v ČR.
BIS vo výročnej správe za rok 2005 poukazuje na úspešné ruské akvizície v českej ekonomike získanie spoločnosti Vítkovice Steel spoločnosťou Evraz Group a troch prevádzok Škody Plzeň holdingom OMZ, ktorý ovláda ruský štátny Gazprom. Česká kontrarozviedka na príklade ekonomického nátlaku Ruska na Ukrajinu na konci roku 2005 varuje: Nemožno vylúčiť možnosť, že sa Ruská federácia pokúsi o posilňovanie pozícií aj v rámci českého energetické priemyslu.
Ohrozenie záujmov ČR v podobe pôsobenia ruských spravodajských služieb ešte zvyšuje fakt, že aj v roku 2005 boli zistené kontakty dôstojníkov či osôb, ktoré pôsobia v prospech ruských spravodajských dôstojníkov, na osoby z prostredia ruskojazyčných skupín organizovaného zločinu na našom území. Konkrétne ide najmä o riziko využívania korupčných, finančných a vplyvových kapacít ruskojazyčného organizovaného zločinu spravodajskými službami Ruskej federácie, konštatuje správa BIS.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed