Štrasburg 25. októbra (TASR) - Európsky parlament dnes schválil legislatívu, ktorá tvorí právny základ pre spustenie nového Schengenského informačného systému (SIS II) ako podmienky pre rozšírenie Schengenského priestoru o nové členské krajiny Európskej únie vrátane Slovenska.
EP podporil kompromisný návrh Európskej komisie avšak s niekoľkými zmenami, ktorých cieľom je zvýšiť bezpečnosť nového systému a ochranu osobných údajov. Parlament rovnako požaduje väčšie právomoci v otázke dohľadu nad využívaním nového systému. V súvislosti so zavádzaním biometrických údajov, ktoré budú uložené v centrálnej databáze, má byť možné, aby sa pátranie po ukradnutom vozidle spojilo s varovaním o hľadanej osobe.
Európsky zákonodarný zbor však odmietol návrh rady, ktorá požadovala, aby legislatíva umožňovala národným informačným službám prístup k údajom v databáze. Fínske predsedníctvo verí, že sa rade podarí dosiahnuť dohodu s parlamentom.
V pondelňajšej debate o právnom základe SIS II odznela v pléne kritika na adresu EK v súvislosti s odkladom rozšírenia Schengenu. Členovia európskeho zákonodarného zboru preto apelovali na komisiu, aby zverejnila skutočné dôvody meškania.
Pôvodným termínom pre spustenie SIS II bol apríl 2007 s následným zrušením kontrol na vnútorných hraniciach EÚ v októbri 2007. Technické problémy pri príprave databázy však predstavujú hrozbu odkladu jej spustenia na rok 2008, čo by pre nových členov únie znamenalo odstránenie kontrol až v roku 2009. Podľa slovenskej europoslankyne Zity Pleštinskej s tým však nemožno súhlasiť vzhľadom na finančný dopad, ktorý by to malo na jednotlivé krajiny. Podpredseda EK Franco Frattini síce pripustil určité problémy na strane komisie, odmieta však, že tie by boli jediným dôvodom odkladu rozšírenia Schengenu. Problémy sú podľa neho aj na strane samotných štátov, ktoré sa majú k Schengenu pripojiť.
"Momentálne je len Slovinsko technicky schopné splniť pôvodný termín, ktorým je október 2007," zdôraznil Frattini.
Systém SIS II, ktorý bude obsahovať informácie o hľadaných osobách, kradnutých autách, či zbraniach, má byť náhradou za terajší SIS. Ten je nepostačujúci, pretože je obmedzený na použitie maximálne 18 krajinami. O novom časovom harmonograme, či prípadnej alternatíve, ktorou by mohlo byť napojenie nových krajín na doterajší SIS, sa rozhodne na decembrovom summite v Bruseli.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh