Manila 25. októbra (TASR) - Filipínsky Najvyšší súd dnes zamietol návrh na referendum o zmene formy vlády z prezidentského na parlamentný, za ktorý sa zasadzuje prezidentka Gloria Macapagalová Arroyová.
Arroyová uvádza, že parlamentný systém by ukončil patovú situáciu medzi Senátom, Snemovňou reprezentantov a exekutívou, čo by urýchlilo politické rozhodovanie a podporilo hospodársky rast. Podľa zástancov zmeny by išlo o stabilnejší politický systém, keďže parlament by mohol odvolávať nespôsobilé vlády hlasovaním o nedôvere.
Kritici však tvrdia, že prezidentka, ktorá prežila dve snahy o svoje odvolanie a pokus o prevrat, presadzuje zmenu s cieľom ostať pri moci po skončení jej posledného funkčného obdobia v roku 2010.
Na Filipínach došlo od ľudového zvrhnutia bývalého diktátora Ferdinanda Marcosa v roku 1986 k najmenej tuctu pokusov o prevrat. Exprezident Joseph Estrada taktiež prišiel v roku 2001 o moc po ľudovom povstaní podporenom armádou a katolíckymi biskupmi.
Na základe návrhu novej ústavy by sa dvojkomorový filipínsky parlament po vzore USA zmenil na jednokomorový. Zanikol by Senát, v ktorom prevládajú Arroyovej nepriatelia a ktorého členovia sa dôrazne bránia zmene základného zákona.
Hlava štátu a nový premiér by sa podľa návrhu delili o moc tri roky po vzore francúzskeho systému vlády, avšak po roku 2010 by predseda vlády viedol krajinu na základe parlamentného systému podobného britskému.