Viedeň/Bratislava 23. októbra (TASR) - Nový veľvyslanec Rakúskej republiky na Slovensku Helmut Wessely sa vyslovil za to, aby sa pri budovaní vzájomných vzťahov do popredia kládla geografia a nie až tak otázky histórie. V rozhovore pre agentúru APA Wessely povedal, že v zmene vládneho kurzu na Slovensku ani v odmietnutí privatizácie bratislavského letiska nevidí dôvod pre dramatické zmeny atmosféry.
Wessely (61) v septembri na poste nahradil Martina Bolldorfa, ktorý teraz zastupuje Rakúsko vo Vatikáne. Wessely pôsobil na rôznych postoch, okrem iného vo Švajčiarsku a Dánsku, mnoho rokov pôsobil pri EÚ ako vedúci oddelenia pre energiu, životné prostredia a dopravu a ako špecialista pre otázky EÚ na rakúskom ministerstve zahraničných vecí.
Ambasádor sleduje politický vývoj z pohľadu európskeho diplomata a uvoľnene. V súvislosti s nástupom novej ľavicovo-nacionalistickej slovenskej vlády Wessely povedal, že "nie je to až také zlé". "Skôr to ukazuje, že Slovensko sa stalo úplne normálnym štátom. Väčšiny sa menia ako prejav demokratickej reakcie voličov," uviedol. Veľvyslanec tiež povedal, že Rakúsko musí urýchliť proces nastoľovania normálneho susedstva. "Železná opona nemala svoj vplyv len na východnej strane hraníc," vyhlásil.
Podľa Wesselého si treba uvedomiť, že dnes je viac rozhodujúca geografia, ako história. "Oba naše štáty spolu s ostatnými členmi EÚ vytvárajú právo EÚ, pričom pri presadzovaní spoločných záujmov sa osvedčilo regionálne partnerstvo. Preto by mali časom zaniknúť protimaďarské tóny, ktoré s časťou novej vlády prišli do politiky," uviedol ambasádor.
Zrušenie privatizácie bratislavského letiska a jeho predaja viedenskému letisku podľa Wesselého nie je "žiadnou katastrofou". "Ako susedia predsa nemôžeme robiť nič iné, len spolupracovať. A preto existujú stovky variantov," povedal diplomat s českým priezviskom a koreňmi aj na strednom Slovensku.
Po dlhodobom pôsobení v štruktúrach EÚ Wessely povedal, že Európa "už nie je rozdelená na veľké a malé štáty, ale na štáty s mnohými susedmi a tie bez".