Budapešť 23. októbra (TASR) - Ústredné oslavy 50. výročia revolúcie v Maďarsku sa dnes konali na Kossuthovom námestí v Budapešti za účasti panovníkov, prezidentov a premiérov 46 krajín, maďarských občanov však na námestie vôbec nevpustili. Atmosféru osláv bez občanov označil prezident SR Ivan Gašparovič v reakcii na otázku TASR za "trošku zvláštnu".
Maďarská revolúcia má svoj význam, aj keď trochu v atmosfére, ktorá pripomína niečo iné, ako to, čo malo byť výsledkom maďarskej revolúcie, konštatoval Gašparovič. Dnes sa podľa jeho slov dá povedať, na koho strane je dnes v Maďarsku demokracia a sloboda - tých, ktorí kričia na uliciach, alebo na strane predstaviteľov štátu. "Bolo to trošku zvláštne, že sme tam stáli na námestí, pochodovala armáda, položili sme kvety k pomníku, ale nebolo to tak, ako to býva, to spontánne publikum, ktoré možno takisto chcelo s nami vzdať hold hrdinom revolúcie. Z tohto pohľadu to bolo trochu čudné," formuloval prezident, podľa ktorého ale podstatné je, že udalosť si treba pripomenúť a pripomenúť z pohľadu, ako niečo, čo v histórii znamenalo veľký zlom, najmä v strednej a východnej Európe.
"Obyčajní ľudia sa postavili proti totalite komunizmu, a na tú odvahu mnohí doplatili svojimi životmi. Preto si myslím, že tieto udalosti si treba pripomenúť, najmä z dôvodu uvedomiť si, čo to znamená totalita, vyhnúť sa jej, a hľadať ozaj priestor k demokracii," dodal.
V súvislosti s vnútropolitickou situáciou v Maďarsku, keď opozícia a skupiny ľudí požadujú odstúpenie premiéra Ferenca Gyurcsánya, ktorý priznal, že pred voľbami socialisti klamali voličov, slovenský prezident povedal, že jeho poslaním na tejto oslave nebolo, aby hodnotil to, čo sa v Maďarsku dnes deje. "Je to skutočne ich vnútorná vec, čím skôr sa vyrieši, tým lepšie bude pre Maďarsko, a lepšie aj pre susedné štáty, a vôbec pre štáty Európy," povedal Gašparovič.
Najvyšší predstaviteľ SR sa pri tejto príležitosti neformálne stretol so svojím maďarským partnerom. "Hovoril som s Lászlóom Sólyomom o našom stretnutí, ktoré bude v novembri, kedy urobíme prednáškové miniturné na univerzite v Banskej Bystrici a na niektorej maďarskej univerzite, kedy chceme hovoriť o tom, čo vlastne naše dva národy znamenajú pre tento priestor, ako chceme do budúcnosti spolunažívať. Môj názor je, že treba hovoriť radšej o pozitívnej perspektíve, ako možno hľadať negatíva v histórii na jednej alebo na druhej strane," uviedol prezident. Hlava štátu popoludní odcestovala z Budapešti do vlasti.