CHARTÚM 22. októbra (SITA/AFP) - Sudánska vláda dala v nedeľu najvyššiemu predstaviteľovi Organizácie Spojených národov v Sudáne Janovi Pronkovi 72 hodín na opustenie krajiny, citovala ministerstvo zahraničia štátna tlačová agentúra SUNA.
Priamočiary Pronk si pohneval režim sudánskeho prezidenta Omara al-Bašíra kritizovaním jeho politiky v súvislosti s krízou v Dárfúre a naliehaním na vyslanie medzinárodných mierových jednotiek OSN do oblasti. Spor medzi 66-ročným diplomatom a sudánskou vládou vyvrcholil v piatok, keď sudánska armáda vyhlásila Pronka za nežiadúcu osobu a vypovedala ho z krajiny. Prítomnosť a pohyb vyslanca označila za "hrozbu, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje činnosť ozbrojených síl" a obvinila ho z "vedenia vojny proti ozbrojeným silám" a "otvoreného miešania sa do záležitostí ozbrojených síl". Podľa armády vyslanec cestoval po Sudáne bez vládneho povolenia a dohody s povstaleckými skupinami bojujúcimi proti armáde v západnom regióne Dárfúr. Pronka obvinili tiež z toho, že "vedie psychologickú vojnu propagovaním nepravdivých informácií, ktoré vyvolávajú pochybnosti o kapacite ozbrojených síl pri zaisťovaní bezpečnosti a obrane krajiny".
Sudánska vláda porušila 28. augusta mierovú dohodu, ktorú podpísala s povstalcami v máji, keď presunula do dárfúrskej metropoly El Fašír viac ako 8 tisíc mužov. Podľa diplomatov pôsobiacich v Sudáne sú jednostranné kroky sudánskej vlády neúspešné a zhoršili situáciu v oblasti. Sudánsky prezident opakovane vystúpil proti prítomnosti mierových síl OSN v Dárfúre, pretože to považuje za snahu USA a Veľkej Británie opätovne kolonizovať africkú krajinu. Bezpečnostná rada OSN schválila rezolúciu, podľa ktorej malo byť 7 tisíc príslušníkov Africkej únie presunutých pod kontrolu OSN a misia mala byť rozšírená na 20 tisíc vojakov po vypršaní mandátu AÚ 30. septembra. Africké spoločenstvo však nakoniec schválilo prítomnosť svojich síl do konca roka.
Spojené štáty majú napäté vzťahy so Sudánom od 70. rokov, keď v Chartúme zavraždili amerického veľvyslanca. Na krajinu boli v roku 1997 uvalené sankcie za podporu medzinárodného terorizmu, porušovanie ľudských práv a pokusy destabilizovať susedné vlády.
Podľa OSN si boje medzi arabskou vládou a africkými kmeňmi a humanitárna kríza za posledné tri roky vyžiadala 200 000 obetí a 2,5 milióna vysídlených osôb. Spojené štáty americké obviňujú sudánsku vládu a spolupracujúce arabské milície z genocídy v regióne Dárfúr.