BUDAPEŠŤ 22. októbra (SITA/AFP) - V predvečer 50. výročia maďarského povstania proti sovietskej nadvláde pricestovalo do Maďarska niekoľko desiatok predstaviteľov európskych štátov vrátane španielskeho a nórskeho kráľa, 18 prezidentov, dvoch premiérov, predsedu Európskej komisie a šéfa NATO. Lídri a zástupcovia 46 krajín sa majú v nedeľu zúčastniť na slávnostnom predstavení v národnej opere, kde sa k nim prihovorí maďarský prezident László Sólyom.
V pondelok sa všetci návštevníci zúčastnia na slávnostnom vztyčovaní maďarskej vlajky pred budovou parlamentu, po ktorom by malo nasledovať podpísanie deklarácie o slobode v spomienke na Budapešť 1956.
Maďarské povstanie vypuklo 23. októbra 1956 ako pokojný študentský protest, ku ktorému sa postupne pridala inteligencia, robotníci a roľníci žiadajúci slobodu po rokoch stalinistického útlaku. Demonštrácie tak prerástli do ozbrojeného odporu, počas ktorého hlavne mladí ľudia bojovali na uliciach proti sovietskym tankom, ktoré mali nepokoje potlačiť. Na miestach, kde sa v Budapešti odohrali najťažšie boje boli počas víkendu vystavené tie isté tanky. Povstanie bolo po dvoch týždňoch brutálne potlačené sovietskou Červenou armádou a skončilo sa 4. novembra. Zákrok Moskvy si vyžiadal okolo 2800 mŕtvych, ďalších 12 000 ranených a okolo 200 000 ľudí utieklo na západ.
Celonárodné oslavy poznačila aj pretrvávajúca vnútropolitická kríza v Maďarsku. Opozičná pravicová strana Fidesz plánuje v pondelok usporiadať osobitnú slávnostnú spomienku na protest proti vláde socialistického premiéra Ferenca Gyurcsánya. Pred parlamentom pokračuje v niekoľkotýždňových protivládnych protestoch malá skupinka, ktorej maďarská polícia povolila ostať na okraji námestia aj počas pondelkových slávností.