Ithaca 20. októbra (TASR) - Na póloch Mesiaca sa zrejme oproti pôvodným predpokladom predsa len nenachádza žiadna zamrznutá voda, ktorá hrá dôležitú úlohu v amerických plánoch kolonizácie tohto vesmírneho telesa.
Najnovšie podrobné radarové merania Donalda Campbella a jeho kolegov z Cornellovej univerzity v americkej Ithake, o ktorých píše časopis Nature, totiž ukázali, že sutina v mladších impaktných kráteroch spôsobila radarové echo, typické aj pre vodný ľad.
"Naše merania majú oveľa vyššie rozlíšenie ako všetky predchádzajúce," povedal Campbell.
Jeho tím použil 300-metrový rádiový teleskop Arecibo v Portoriku, ktorým vysielali k Mesiacu radarové lúče. O 2,5 sekundy sa na Zem vrátili odrazené lúče, ktoré vedci zachytili 100-metrový Green Bank Telescope v americkom štáte Západná Virgínia.
Na prvý pohľad sa zdalo, že radarové echá potvrdili merania americkej sondy Clementine z roku 1996. Aj Campbellov tím spočiatku zachytil z južného pólu Mesiaca echá, ktoré naznačovali prítomnosť vodného ľadu. Avšak podrobnejšie rozlíšenie ukázalo, že echá prišli z nesprávnych oblastí: napríklad nie z večne tnmavého Shackletonovho krátera, ale zo Schombergerovho krátera, ktorý sa kúpe v Slnku. Teploty v ňom dosahuje asi 120 stupňov, čo existenciu vodného ľadu vylučuje.
"Radarové signály sú tak asi výsledkom odrazu od sutiny a skál v mladých kráteroch a nie od ľadu," konštatoval Bruce Hapke z Pittsburghskej univerzity.
Prítomnosť vodného ľadu na póloch zistila v roku 1998 aj sonda Lunar Prospector. David Paige z Kalifornskej univerzity však na minulotýždňovej vedeckej konferencii v Pasadene predstavil analýzu, podľa ktorej sa predpokladané miesta výskytu vodného ľadu nenachádzajú v najchladnejších oblastiach mesačného južného pólu. Paige sa domnieva, že sonda zachytila vodný ľad zo slnečného vetra.
Existencia vodného ľadu v neosvetlených regiónoch pólov sa však úplne nedá vylúčiť. "Je možné, že nejaké usadeniny sa nachádzajú na zopár tienistých miestach, ale pri plánovaní pilotovaných misií by som sa na to nespoliehal," varoval Campbell.