SME

Le Monde: Vo východnej Európe je populizmus na vzostupe

Paríž 20. októbra (TASR) - Bulharsko sa môže ocitnúť v rovnakej situácii, do akej sa dostalo Francúzsko 21. apríla 2002, keď predseda Národného frontu ...

Paríž 20. októbra (TASR) - Bulharsko sa môže ocitnúť v rovnakej situácii, do akej sa dostalo Francúzsko 21. apríla 2002, keď predseda Národného frontu (FN) Jean-Marie Le Pen prekvapujúco postúpil do druhého kola prezidentských volieb, pričom v prvom vyradil vtedajšieho predsedu vlády Lionela Jospina, konštatoval dnes francúzsky denník Le Monde.

Podobný scenár v bulharských farbách nie je vylúčený po 22. októbri, po bulharských prezidentských voľbách. Vo svojej úvahe sa francúzski novinári opierajú o prieskum verejnej mienky, podľa ktorého by sa súčasný prezident Georgi Parvanov po nedeľňajšom kole mohol dostať do priameho súperenia s Volenom Siderovom, predsedom populistickej, protirómskej, protitureckej, antisemitskej a vo veľkej miere protizápadnej koalície Ataka (Útok), ktorá sa v parlamentných voľbách v roku 2005 stala štvrtou najsilnejšou stranou v Bulharsku, hodnotí Le Monde.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina občanov Bulharska síce je za vstup do Európskej únie, ale zároveň "nikdy od pádu komunistického režimu v tejto balkánskej krajine neexistovala xenofóbna extrémistická strana", citoval denník vedeckú pracovníčku francúzskeho Štátneho strediska vedeckého výskumu (CNRS) Nadege Ragaruovú.

Autori článku v Le Monde ďalej sledujú vzostup populizmu v štátoch strednej a východnej Európy. Všímajú si ho v Poľsku, kde konzervatívny politický subjekt Právo a spravodlivosť (PiS) v mene politickej stability obnovil vládnu koalíciu s populistami zo Samoobrony a Ligy poľských rodín (LPR).

Denník spomína populistický vzostup okrem Sofie a Varšavy aj v Bratislave. Noviny si kladú otázku: Hrozí prevalenie hnedej, či "červeno-hnedej" populistickej vlny spoza bývalej železnej opony?

SkryťVypnúť reklamu

Fakticky sa tieto sily dostali do vládnych koalícií len v Poľsku a na Slovensku, podotýka denník. Napriek tomu sa v danom regióne nechávajú počuť populistické, nacionalistické i xenofóbne tézy.

Živinu nachádzajú v sociálnej frustrácii a historických traumách. Mnohé negatívne javy sa nazbierali počas "demokratického prechodného obdobia" po roku 1989, po páde komunistických režimov.

Po zrútení Berlínskeho múru opadli mnohé tabuizované témy, schovávajúce sa za výraz o "internacionálnom priateľstve". Demokratické vákuum, ktoré vzniklo po páde štátostrán, zaplnili historické a národné otázky.

Le Monde poukazuje aj na inú skutočnosť: populistické a nacionalistické prejavy sa v niektorých štátoch dostávajú do verejnosti cez veľké politické strany, často konzervatívne, ale aj ľavicové. Slúžia ako mostík pre extrémistov, aby si presadili svoje vlastné požiadavky.

SkryťVypnúť reklamu
Demokratické inštitúcie v Poľsku a na Slovensku nie sú ohrozené. Populizmus je dočasnou chorobou, pauzou, symptomatickým ústupom z únavy. Treba naň dávať pozor, ale nie ho dramatizovať. Povedal to vedecký pracovník francúzskeho Štátneho strediska vedeckého výskumu (CNRS) Alexandre Smolar v rozhovore pre dnešné vydanie denníka.

Smolar v odpovedi na otázku denníka, či existuje riziko šírenia populizmu, ktoré by ohrozilo demokracie v regióne strednej Európy, uviedol, že obyvateľstvo si nerobí toľko starostí s otázkami nacionalizmu ako politici. Dodal, že demokratické inštitúcie na Slovensku či v Poľsku nie sú ohrozené.

Vysvetlenie, prečo populistické prejavy majú v Poľsku a na Slovensku takú odozvu v obyvateľstve, vidí Smolar v tom, že je to oneskorená reakcia na obavy, čo vznikli z postkomunistického transformačného procesu.

SkryťVypnúť reklamu

Obdobie transformácie spoločnosti bolo veľkým utrpením pre obyvateľov, ktoré naraz stratilo veľa z materiálnych, politických a sociálnych pevných bodov.

Na Slovensku - regionálnej ekonomickej "success story" - sú obyvatelia vďační bývalým vedúcim predstaviteľom krajiny za ich cestu, ktorú prešli od roku 1989, uvádza Le Monde.

Avšak (obyvatelia) ich potrestali - tých, čo ich nechali toľko trpieť - v parlamentných júnových voľbách 2006, keď sa ich víťazmi stali ľavicoví populisti.

To nie je prekvapujúce, pokračuje francúzsky denník: vo východnej časti Európy bol transformačný proces krajín kapitalistickou, individuálnou revolúciou.

Smolar podčiarkol, že heslom v strednej a východnej Európy sa stalo: "Obohaťte sa!" Nebolo to morálne a priviedlo to k rozkladu spoločností, dodal vedecký pracovník.

SkryťVypnúť reklamu

V spojitosti s transformačným procesom poukázal, že nešlo o prerokovaný projekt s obyvateľstvom, ale presadený modernistickými elitami, uzatvára Le Monde.

Ilustračné foto.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  5. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  2. Čo vám nikto nepovedal o kráse, materstve a ADHD dospelých
  3. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  6. Príďte do Piešťan na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom
  7. Víno z LESOV SR žiari: Úspech na Vienale 2024
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 270
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 125
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 233
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 907
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 450
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 149
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 793
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 1 992
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Rozhodnutie urobia obyvatelia provincie, tvrdí Smithová.


TASR
Americký minister obrany Pete Hegseth.

Cieľom je podľa Hegsetha zbaviť armádu „zbytočných byrokratických štruktúr“.


TASR

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 4
Európsky parlament

Prvé slávnostné udeľovanie vyznamenania by sa malo uskutočniť v roku 2026.


TASR

Sportnet

Zákrok Dominika Greifa v zápase proti Girone

Celý zápas odohral aj Greifov krajan Martin Valjent.


Kanadský obranca Matthew Schaefer.

Najväčšiu šancu na draftovú jednotku malo San Jose, no bude vyberať ako druhé v poradí.


TASR
Hokejisti Toronta oslavujú gól proti Floride.

Švédsky útočník bodoval trikrát už v prvej tretine.


TASR
Hráči Nottinghamu oslavujú gól

Nottingham zaváhal na pôde Crystal Palace.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu