Praha 20. októbra (TASR) Úderom 14.00 hodiny sa dnes v Českej republike otvorili brány volebných miestností. Viac ako osem miliónov českých voličov v komunálnych a senátnych voľbách rozhoduje o zložení 6224 obecných zastupiteľstiev, zložení zastupiteľstiev 140 mestských obvodov a obmene tretiny Senátu. Senátora volia občania v 27 z celkového počtu 81 senátnych obvodov.
O voľby bol medzi kandidátmi rekordný záujem: o 62.500 miest v zastupiteľstvách sa uchádza vyše 200.000 kandidátov a o 27 kresiel v Senáte, do ktorého sa volí väčšinovým systémom, sa v prvom kole popasuje 204 kandidátov. Očakáva sa, že o nových senátoroch rozhodne až 2. kolo, do ktorého v každom obvode postúpia dvaja najúspešnejší a ktoré bude o týždeň neskôr.
Medzi ašpirantmi na získanie senátorského kresla je viacero známych tvárí a celebrit, napríklad manželka premiéra Mirka Topolánka Pavla, režisérka Věra Chytilová, spevák Martin Maxa, podnikateľka odsúdená za poisťovací podvod Libuše Barková, športovec slovenského pôvodu Imrich Bugár, ale aj úradujúci šéf českej diplomacie Alexander Vondra. Spomedzi celebrit stávkové kancelárie favorizujú jediného kandidáta herca a podnikateľa Tomáša Töpfera.
Hlas do urny môžu v komunálnych voľbách hodiť nielen českí občania, ale aj občania z krajín EÚ, ktorí majú v krajine trvalý pobyt a najneskôr 48 hodín pred voľbami sa nechali osobne zapísať na dodatok zoznamu voličov. Túto kategóriu predstavuje v Česku asi 43.000 ľudí. Voliť však v Česku nemôžu občania štátov mimo EÚ. Teda ani občania Vietnamu, ktorých s trvalým pobytom žije v ČR asi 28.000.
Voľby budú podľa českých analytikov vo viacerých ohľadoch výnimočné. Konajú sa totiž v situácii, keď Česko ani takmer po piatich mesiacoch od volieb stále nemá stabilnú vládu. Voľby tak môžu byť vyššiu účasť než v minulosti a môžu sa stať neoficiálnym referendom o podpore strán, ktoré sú zastúpené v Poslaneckej snemovni.
V senátnych voľbách sa nepriamo rozhoduje aj o prezidentských voľbách, ktoré budú na začiatku roku 2008, a v ktorých sa chce prezident Václav Klaus pokúsiť o zvolenie aj na druhé päťročné obdobie. V Česku volia hlavu štátu na spoločnej schôdzi poslanci a senátori.
Očakáva sa, že uspeje viac politikov z radov pravicovej ODS než z radov ČSSD, ale občianski demokrati sú paradoxne v horšej situácii. V Česku je viac ako polovica starostov z radov ODS a z 27 kresiel v Senáte, o ktoré sa bude bojovať, patrí ODS desať. Preto akékoľvek zhoršenie pozícií ODS by mohlo byť považované za prehru a na novembrovom kongrese ODS by mohlo ohroziť pozíciu predsedu ODS Mirka Topolánka, ktorý síce vládu zostavil, ale nezískal v Poslaneckej snemovni dôveru.
Naopak, pozície rivala ODS českých sociálnych demokratov, sú také, že aj malý úspech môže byť interpretovaný ako symbolické víťazstvo. Z 27 senátnych obvodov, kde sa voľby konajú, obhajuje ČSSD iba jedno senátorské kreslo.
Voľby môžu naznačiť aj ďalší osud KDU-ČSL, ktorej pozícia v ostatných mesiacoch slabne a špekuluje sa o tom, že strana by mohla mať v budúcnosti vážne problémy prekonať hranicu voliteľnosti. Kresťanskí demokrati mali medzi 27 senátormi sedem svojich a je mnoho signálov, že po týchto voľbách počet senátorov za KDU-ČSL klesne.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh