Praha 19. októbra (TASR) - Pre šéfov firmy Penta to v stredu bola studená sprcha. Víťazi privatizačnej súťaže o Aero Vodochody celé dopoludnie čakali, že vláda ČR potvrdí predaj zbrojovky do ich rúk. Namiesto toho im prišla nečakaná pozvánka: Príďte hneď na ministerstvo dopravy! Téma bleskovo zvolaného rokovania: pozemky, ktorými Penta blokuje výstavbu novej vzletovej a pristávacej dráhy pre pražské letisko v Ruzyni.
Kabinet totiž verdikt o privatizácii Aera, narýchlo zaradený na program stredajšej schôdze, o týždeň odložil. Čas navyše sa snaží využiť na to, aby dotlačil Pentu k predaju pozemkov, ktoré vlani v Ruzyni nakúpila. Bez nich je rozvoj štátneho Letiska Praha nemysliteľný. "Letisko postavilo za 9 miliárd Kč (v prepočte 11,664 miliardy Sk) terminál, ktorý bez novej dráhy nemá zmysel. A bez pozemkov Penty sa stavať nedá," povedal námestník ministra dopravy ČR Jiří Kubínek.
Rokovanie s Pentou o pozemkoch je pritom na začiatku: "Zatiaľ nie je známa ani cena, akú žiadajú," posťažoval sa v stredu český minister dopravy Aleš Řebíček.
Oficiálne ministri popierajú, že by predaj Aera podmieňovali ústretovosťou Penty v "kauze Ruzyň". "Privatizáciu sme odložili preto, aby mali členovia vlády na také dôležité rozhodnutie čas," uviedol šéf ministerstva priemyslu Martin Říman.
Penta ubezpečuje, že je ochotná pozemky štátnemu letisku predať - a to aj napriek tomu, že pôvodne počítala s tým, že by sa na podnikaní v Ruzyni sama zúčastnila. "Chceme vláde vyjsť v ústrety, rokuje sa iba o cene," povedala v stredu hovorkyňa Penty Jana Studničková.
Šéf Penty Marek Dospiva pripúšťa, že práve kúpou Aera by jeho firma, ktorá už vlastní letisko v Košiciach a stále bojuje o letisko v Bratislave (ktorého privatizáciu práve v stredu slovenská vláda zrušila), svoje ambície na účasť v leteckom biznise sčasti uspokojila.
Penta chce podnikové letisko Aera prestavať za niekoľko miliárd korún na komerčný aeropot. "Išlo by o letisko pre nízkonákladové linky, záložné letisko Ruzyne," povedal Dospiva. Vo Vodochodoch by sa podľa neho mohlo časom odbavovať niekoľko miliónov pasažierov ročne. Dospiva sa stále nevzdal ani šance na podnikanie v samotnej Ruzyni: "V prípade privatizácie Letiska Praha oň určite máme záujem. To sa nevylučuje s vlastníctvom Aera, naopak, môžu tak vzniknúť zaujímavé synergie." Plány Penty a ich dopady na štátne Letisko Praha chce však ešte dobre zvážiť minister dopravy: "Určite v tomto smere vznesiem otázky," povedal v stredu Řebíček.
Šéfovia Penty, ktorí v súťaži o Aero o miliardu Kč prebili najbližších konkurentov, stále dúfajú, že im česká vláda podnik predá. Privatizáciu kabinet nemôže dlho odkladať. Ak nerozhodne do konca októbra, bude musieť celý tender zrušiť. A po uši zadlženému výrobcovi lietadiel by potom hrozil bankrot.
Dospiva tvrdí, že pre Pentu zďaleka nemá v Aere cenu iba letisko: "Počítame aj s leteckou výrobou. Celé nové lietadlá sa už v Aere ťažko budú niekedy vyrábať, kooperácia s inými leteckými firmami má ale veľký potenciál," vyhlásil.
Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.