Washington 17. októbra (TASR) - Americký prezident George W. Bush podpísal dnes zákon, ktorý povoľuje "tvrdé" vypočúvanie osôb podozrivých z terorizmu a otvára cestu pre ich súdenie vojenskými tribunálmi. Bush zákon označil za "podstatný nástroj" v boji proti terorizmu, podľa kritikov je však zradou demokratických ideálov.
Bushov plán na stíhanie obvinených z terorizmu sa stal zákonom len šesť týždňov po tom, ako priznal, že Ústredná spravodajská služba (CIA) podozrivých teroristov tajne vypočúvala v zahraničí. Prezident vyvíjal tlak na Kongres, aby dal rýchlo vláde právomoc súdiť ich pred plánovanými tzv. vojenskými komisiami.
Bush vyhlásil, že zákon podpisuje na pamiatku obetí útokov z 11. septembra 2001, ktorých organizátori budú na jeho základe postavení pred súd. "Zákon, ktorý dnes podpisujem, pomôže zabezpečiť túto krajinu a vysiela jasný signál: Táto krajina je trpezlivá, slušná a spravodlivá a nikdy neustúpime pred ohrozeniami našej slobody. Sme dnes odhodlaní rovnako, ako sme boli ráno 12. septembra 2001," povedal.
Rýchle prijatie zákona o vojenských komisiách je zriedkavou dobrou správou pre Busha v čase rastúceho násilia a počtu obetí v Iraku. Kongresmani čoraz viac volajú po zmene stratégie a politické znepokojenie ohrozuje šance prezidentovej Republikánskej strany udržať si väčšinu v Kongrese vo voľbách 7. novembra.
Nový zákon chráni zadržaných pred týraním počas vypočúvania, nevyžaduje však, aby im pridelili právneho zástupcu. Výslovne im tiež zakazuje podávať na federálnych súdoch žiadosti o vyšetrenie zákonnosti svojej väzby. Podľa Busha ide o "spravodlivý, zákonný a potrebný" proces stíhania.
Proti zákonu vystúpili mnohí demokrati, keďže podľa nich pripravuje obvinených o základné práva ako je možnosť protestovať na súde proti zadržiavaniu alebo používaniu vynútených výpovedí ako dôkazu.
Americký zväz pre občianske slobody (ACLU) označil nový zákon za "jedno z najhorších opatrení v oblasti občianskych slobôd, aké boli kedy uzákonené v americkej histórii".
"Prezident teraz môže so súhlasom Kongresu zadržiavať ľudí na neurčitú dobu bez obvinenia, odňať im ochranu proti strašnému týraniu, postaviť ľudí pred súd na základe nepriamych dôkazov, schváliť procesy, na ktorých môžu ľudí odsúdiť na smrť na základe výpovedí doslova vymlátených zo svedkov," vyhlásil riaditeľ ACLU Anthony D. Romero.
Bush potreboval nový zákon, pretože Najvyšší súd v júni rozhodol, že plán jeho vlády na súdenie podozrivých teroristov pred vojenskými tribunálmi je v rozpore s americkým a medzinárodným právom.
Zákon sa týka zadržaných, ktorých armáda vybrala pre stíhanie pred tribunálmi, napríklad z väzenského tábora na základni Guantánamo, nie väčšiny zo 14.000 osôb v americkej väzbe v zahraničí, prevažne v Iraku.