Paríž/Londýn/Záhreb/Moskva/Praha 2. apríla (TASR) - Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) môže súhlasiť s tým, že Slobodan Miloševič bude najprv postavený pred srbskú justíciu, ale za podmienky stanovenia pevného termínu pre vydanie juhoslovanského exprezidenta do Haagu. V rozhovore pre francúzsku rozhlasovú stanicu France Info to dnes vyhlásil predseda tribunálu Claude Jorda.
Podľa srbských a juhoslovanských predstaviteľov vydanie Miloševiča do Haagu je zatiaľ nemožné, keďže parlament ešte neschválil príslušný zákon. Podľa Jordu prijatie legislatívy bude trvať niekoľko týždňov alebo mesiacov.
ICTY Miloševiča v máji 1999 obvinil z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti spáchaných počas vojny v Kosove. Hlavná prokurátorka tribunálu Carla del Ponte naznačila, že v krátkom čase proti nemu vznesie obvinenia aj za rolu v konflikte v Bosne a Hercegovine.
Juhoslovanské úrady Miloševiča zatkli v nedeľu v skorých ranných hodinách na základe obvinení zo zneužitia moci a sprenevery, vyšetrovaný je však aj v súvislosti s ozbrojeným odporom pri jeho zadržiavaní.
Britský premiér Tony Blair Miloševičovo zatknutie privítal s tým, že juhoslovanský exprezident musí čeliť obvineniam z vojnových zločinov. Zatknutie Miloševiča je podľa Blaira "prvým krokom na ceste, ktorá vedie k medzinárodnému tribunálu v Haagu". "Vždy sme hovorili, že Miloševičova cesta sa skončí v Haagu. Je to len otázka času," dodal Blair.
Podľa chorvátskeho premiéra Ivicu Račana je zatknutie Miloševiča potrebným, ale vôbec nie dostačujúcim krokom, ktoré mali juhoslovanské úrady podniknúť.
V súvislosti s tým, že Miloševič bol obvinený len z korupcie a zneužívania funkcie Račan na pravidelnej tlačovej konferencii v Záhrebe vyhlásil, že "nasledovať budú musieť ďalšie kroky".
"Budeme spokojní, keď Miloševič bude obvinený za veci v tomto regióne, za ktoré nesie najväčšiu zodpovednosť - za zločinné aspekty politiky Veľkého Srbska a za vojnové zločiny ako následky tejto politiky," povedal Račan.
Chorvátsky premiér vyslovil presvedčenie, že oddelenie Miloševiča od úradov v Srbsku bolo oveľa jednoduchšie ako oddelenie Srbska od Miloševičovej politiky. "Vyžiada si to čas," dodal Račan.
Ruské médiá aj politická elita sa zhodujú v názore, že zatknutie Miloševiča bolo neodvratné, jeho prípadné vydanie pred ICTY však označujú za "veľkú politickú chybu".
Vo vyhlásení ruského ministerstva vnútra sa uvádza, že "arogantný postup a vydieranie" Západu by len oslabilo postavenie demokratickej vlády v JZR, čo by bolo veľmi nebezpečné pre ďalší vývoj na celom Balkáne.
Väčšina ruských politikov sa zhoduje s bývalým premiérom Viktorom Černomyrdinom. Ten vyjadril presvedčenie, že "Juhoslávia Miloševiča nevydá, lebo Juhosláviu nemožno kúpiť za 100 miliónov dolárov".
Podľa denníka Segodňa juhoslovanské orgány prijali "múdre rozhodnutie", keď - na jednej strane - splnili požiadavky medzinárodného spoločenstva a Miloševiča zadržali, na strane druhej však úplne nesplnili ultimátum USA a exprezidenta nezatkli 31. marca, ale až ráno 1. apríla.
Osobitný splnomocnenec OSN pre ľudské práva v bývalej Juhoslávie Jiří Dienstbier vyjadril presvedčenie, že Miloševič bude odsúdený.
"Nepochybujem o tom, že srbské súdy budú rovnako nekompromisné, ako tribunál OSN pre vojnové zločiny v Haagu. Sudcovia však nemôžu konať z pomsty, ale musia objektívne zhodnotiť Miloševičove zločiny," vyhlásil bývalý šéf československej diplomacie.
"Miloševič sa možno pred súdom nebude musieť zodpovedať zo všetkých činov, gangsterský boss Al Capone bol nakoniec tiež odsúdený za daňový podvod," vyhlásil Dienstbier. Splnomocnenec sa vyslovil za to, aby bol Miloševič po odsúdení umiestnený osobitne, keďže "medzi normálnymi väzňami by neprežil 24 hodín".