Bukurešť 14. októbra (TASR) - Rumunská televízna stanica dnes zverejnila videozáznam, ktorý má dokazovať, že čínski vojaci smrteľne postrelili tibetského utečenca pri skupinovom pokuse dostať sa do Nepálu.
Na záberoch televízie Pro TV vidieť vo veľkej vzdialenosti postavu, ktorou je podľa rozprávača príslušník čínskej pohraničnej stráže strieľajúci z pušky. Nasleduje scéna, keď jedna zo skupiny osôb kráčajúcich snehom padá na zem. Možno počuť hlas neidentifikovaného muža stojaceho pri kamere, ktorý po anglicky hovorí: "Strieľajú ich ako, ako psov."
Pro TV, najväčšia rumunská súkromná televízia, oznámila, že videozáznam 30. septembra nakrútil Sergiu Matei, rumunský kameraman horolezeckej expedície na Čo Oju, himalájsky vrchol na čínsko-nepálskych hraniciach.
Aktivistická skupina International Campaing for Tibet v písomnom vyhlásení uviedla, že video dokazuje tvrdenia o streľbe čínskych vojakov na neozbrojených Tibeťanov a vyvracia vyhlásenie Pekingu z tohto týždňa, podľa ktorého jednotky konali v sebaobrane po tom, čo boli napadnuté.
Postavy na väčšine záberov sú od kamery veľmi vzdialené - asi kilometer - na to, aby sa dali identifikovať. Na záberoch strieľajúceho muža nie je vidieť, kam mieri. Osoba, ktorá spadne, opäť vstane a začne utekať, následné zábery ukazujú postavu ležiacu v snehu, ktorá je podľa rozprávača telom mŕtveho Tibeťana. Muži v uniformách, aké nosia čínski vojaci, vyzbrojení puškami a samopalmi kráčajú snehom.
"Strieľali ich ako králiky," povedal Matei v rozhovore na internetovej stránke Pro TV.
Svedkovia citovaní skupinami na ochranu ľudských práv uviedli, že pri streľbe v priesmyku Nampa La vo výške 5800 metrov, zahynula najmenej jedna osoba - 25-ročná tibetská buddhistická mníška.
Priesmyk je zvyčajnou trasou pre Tibeťanov utekajúcich do Nepálu. Od roku 1951, keď jednotky komunistickej Číny obsadili Tibet, z regiónu ušli tisícky ľudí. Niektorí sa usídlili v Indii, exilovému domovu dalajlámu, duchovného lídra tibetských buddhistov.
Čínska vláda vo štvrtok oznámila, že pohraničná stráž zabila jednu osobu pri potýčke s približne 70 osobami, ktoré sa pokúšali krajinu ilegálne opustiť. Dodala, že čínski vojaci sa stali terčom útoku a konali v sebaobrane. Vyhlásenie neuvádza, či účastníci incidentu boli Tibeťania.
USA na udalosť reagovali vznesením protestu. Americký veľvyslanec v Pekingu Clark T. Randt vo štvrtok navštívil ministerstvo zahraničných vecí, aby "protestoval proti zaobchádzaniu Číny s utečencami" počas incidentu.
O streľbe po prvý raz informovali horolezecké internetové stránky. Horolezci, ktorí sa nachádzali v oblasti, uviedli, že čínski vojaci priložili pušky k ramenám a strieľali na Tibeťanov prechádzajúcich priesmykom.
Podľa svedkov citovaných skupinami ľudských práv vojaci zadržali asi tucet vystrašených tibetských detí vo veku šesť až desať rokov.
Matei pre Pro TV povedal, že 12 hodín ukrýval tibetského muža, ktorému následne ukázal najrýchlejšiu cestu cez ľadovec.
International Campaing for Tibet (ICT)uviedla, že strieľali príslušníci Ľudovej ozbrojenej polície, polovojenskej jednotky, ktorá podlieha čínskemu ministerstvu obrany. Jednotka stráži hranice a vládne budovy, tiež zasahuje pri potláčaní nepokojov.
Pro TV: www.protv.ro
ICT: www.savetibet.org