Jena 14. októbra (TASR) - Ľudia postihnutí depresiami trpia telesnými bolesťami dva- až trikrát viac ako zdraví ľudia. Dôvodom by malo byť práve depresívne ochorenie, ktoré umocňuje citlivosť na hlbokú, vnútornú bolesť. Na druhej strane však depresívni ľudia oveľa lepšie znášajú povrchovú bolesť spôsobenú horúčavami, chladom alebo elektrickým prúdom. Vyplýva to z výskumu pod vedením profesora Karla-Jürgena Bära, jenského psychiatra.
Doposiaľ sa sťažovanie depresívnych ľudí považovalo za prejav ich sklonu k pesimizmu a horekovaniu. "Tieto takzvané ischemické bolesti, ktoré sa podobajú hĺbkovým bolestiam žalúdka alebo chrbtice, depresívni pacienti ťažko znášajú už po 30 sekundách trvania," vysvetľuje Bär. "Zdraví účastníci štúdie dokázali bolesť v pokoji znášať až 50 sekúnd, čo predstavuje takmer dvojnásobnú časovú dĺžku."
Táto rozdielna citlivosť na hĺbkovú prudkú telesnú bolesť poukazuje podľa psychiatrov na dve veci: po prvé, očividne v mozgu existuje prepojenie medzi depresiou a citlivosťou na bolesť; po druhé, lekári odteraz musia sťažovanie depresívnych pacientov brať vážnejšie ako doteraz a podľa toho prispôsobiť aj liečbu.
Za svoju prácu profesor Bär na berlínskom kongrese o bolesti získal prvú cenu dotovanú sumou 7000 eur (približne 270.000 Sk).