Washington 14. októbra (TASR) - Americký prezident George W. Bush dnes vyzval svetové mocnosti, aby schválili tvrdé sankcie voči Severnej Kórei. Ako povedal, Pchjongjang musí čeliť "skutočným dôsledkom" za skúšku jadrovej nálože, ktorú tvrdí, že uskutočnil.
"Svojimi činmi z tohto týždňa severokórejský režim opäť porušil svoje slovo, vyprovokoval medzinárodnú krízu a uprel svojim obyvateľom príležitosť na lepší život," povedal Bush v pravidelnom sobotňajšom rozhlasovom príhovore.
"Krajiny po celom svete, vrátane našich partnerov zo šesťstranných rozhovorov, sa zhodujú na potrebe silnej rezolúcie Bezpečnostnej rady Spojených národov, ktorá bude od Severnej Kórey požadovať zrušenie jej jadrových programov," povedal Bush.
Vyjadrenia amerického prezidenta prišli v čase, keď BR OSN zvažuje hlasovanie o rezolúcii, ktorou by sa na KĽDR uvalili zbrojné a finančné sankcie.
Čína a Rusko chcú zmierniť niektoré ustanovenia v návrhu rezolúcie, ktorý vypracovali USA. Americkí predstavitelia vyjadrili presvedčenie, že nezhody možno prekonať, aby sa o rezolúcii mohlo hlasovať ešte dnes.
"Budeme podporovať našich spojencov v regióne, budeme spolupracovať so Spojenými národmi a spoločne zabezpečíme, že Severná Kórea bude čeliť skutočným dôsledkom, ak bude pokračovať nastúpenou cestou," uviedol Bush.
Podľa prezidenta súčasťou rezolúcie OSN by mali byť kroky, ktoré Severnej Kórei zabránia dovážať a vyvážať jadrovú alebo raketovú technológiu, tiež by mali zablokovať finančné transakcie, ktoré by jej mohli pomôcť pri rozvoji jadrových programov alebo programov vývoja balistických rakiet.
Spojenými štátmi podporovaný návrh rezolúcie BR tiež zakazuje predaj luxusného tovaru do KĽDR, ktorý si užíva tamojší líder Kim Čong-il.
Bush zdôraznil želanie vyriešiť severokórejskú jadrovú krízu diplomatickými prostriedkami. Šéfka americkej diplomacie na budúci týždeň plánuje navštíviť Čínu, Japonsko a Južnú Kóreu.
Prezident vyhlásil, že chce ubezpečiť ázijských spojencov, vrátane Japonska a Južnej Kórey, "že Amerika je naďalej odhodlaná zaistiť ich bezpečnosť" a v reakcii na jadrovú skúšku KĽDR zintenzívni spoluprácu na protiraketovej obrane.
Bushovu politiku voči KĽDR kritizujú niektorí demokrati, podľa ktorých by sa mala vláda pokúsiť o priame bilaterálne kontakty s Pchjongjangom. Bushova administratíva chce rokovať v rámci šesťstranných rozhovorov, na ktorých sa okrem USA zúčastňujú Čína, Japonsko, Rusko a oba kórejské štáty. Pchjongjang rozhovory bojkotuje takmer rok.
Hovorca Bieleho domu Tony Snow v piatok na novinársku otázku, či si myslí, že sankcie budú mať účinok, prirovnal Severnú Kóreu k "faganovi", ktorý by nemal byť odmeňovaný za zlé správanie.