New York 14. októbra (TASR) - Juhokórejský minister zahraničných vecí Pan Ki-mun, ktorý od 1. januára 2007 nahradí Kofiho Annana na poste generálneho tajomníka OSN, je zanietený internacionalista s pokojnou tvárou pokrového šampióna, ktorý sa drží v úzadí.
Pan (62) však bude potrebovať viac ako diplomatickú zručnosť, aby zošikoval globálnu organizáciu, ktorá - ako uznáva - je nevýrazná a naliehavo potrebuje zmenu v ére terorizmu a medzinárodných vzťahov poznamenaných roztržkami.
Poukazujúc na potrebu "pokroku a reformy" Pan tento rok charakterizoval Spojené národy ako "preťažené a unavené".
"Musia nájsť novú ráznosť, aby efektívne plnili rastúce očakávania na medzinárodné organizácie," povedal 31. mája v prejave na Rade pre zahraničné vzťahy v New Yorku. "Osadenstvo potrebuje jasný pocit poslania."
Pan Ki-mun svoju príležitosť dostane deň po tom, čo Annan 31. decembra post po desiatich rokoch opustí. Pan prevezme 192-člennú OSN ako organizáciu, ktorá začala pracovať na reformách spustených Annanom po kritike, že je príliš mdlá, dokonca prekážkou, pri riešení medzinárodných problémov.
Oddelenie OSN pre zákazky sa stalo terčom obvinení z korupcie a zlého hospodárenia. Mnohí svetoví lídri sa vyslovujú za potrebu reorganizácie najvplyvnejšieho orgánu OSN, Bezpečnostnej rady, aby reflektovala realitu súčasnosti a nie realitu roku 1945, keď bola vytvorená. Okrem kritikov zmenu žiadajú aj viacerí stúpenci OSN.
Pan hovorí, že chce presadiť reformy, ktoré začal Annan, zároveň viesť OSN k viac proaktívnej role a snažiť sa o utíšenie vzťahov narušených globálnym nepokojom po 11. septembri 2001.
"Budúci generálny tajomník musí byť kedykoľvek pripravený konať ako nestranný a všímavý sprostredkovateľ a napomáhač. Táto úloha je žiadaná tak v New Yorku, ako aj po celom svete," povedal Pan o OSN. "Naďalej bude životne dôležitá na svetovej scéne."
Pan medzi suitu generálneho tajomníka prinesie zručnosť a skúsenosti, ktoré získal svojím pôvodom v krajine poznačenej minulými vojnami a ktorá stále čelí hrozbe spoza najviac opevnenej hranice na svete. Prvý impulz však Pan dostal inde - návštevou v Bielom dome u amerického prezidenta Johna F. Kennedyho.
Ako 18-ročný študent Pan Ki-mun navštívil Washington v rámci programu organizovaného Americkým Červeným krížom. Jeho návšteva je zaznamenaná na čiernobielej fotografii, na ktorej sa Pan počas Kennedyho príhovoru usmieva medzi inými študentmi.
Pan, narodený 13. júna 1944 vo farmárskej rodine, navštevoval najprestížnejší inštitút vyššieho vzdelávania Národnú univerzitu v Soule, kde v roku 1970 získal akademickú hodnosť v odbore medzinárodných vzťahov. V roku 1985 na Harvardskej univerzite získal titul v odbore verejná správa.
Na juhokórejskom ministerstve zahraničných vecí Pan pracuje od roku 1970. Jeho prvým zahraničným pôsobiskom bola India, slúžil aj v Rakúsku, pri OSN a v USA. Ako poradca pre otázky národnej bezpečnosti pracoval pre dvoch juhokórejských prezidentov a v Soule vykonával ďalšie funkcie pred tým, ako sa v januári 2004 stal ministrom zahraničných vecí.
Pan bol jedným zo siedmich kandidátov na post nového šéfa OSN a od začiatku bol považovaný za hlavného favorita. Jeden z protikandidátov odstúpil po zlom výsledku tretieho kola neformálneho hlasovania 15-člennej BR OSN, zvyšní tak urobili po štvrtom kole, ktoré potvrdilo jeho postavenie favorita. V piatok, 13. októbra, Valné zhromaždenie OSN prijalo aklamačne rezolúciu, ktorou ho oficiálne vymenovalo.
Pan vystupuje jemne a mierne, a cení si vzťahy s inými ľuďmi. Niektorí o ňom hovoria ako o rodenom diplomatovi so schopnosťou nerobiť si nepriateľov.
Ale Pan - ktorý za prioritu označuje dosiahnutie medzinárodnej dohody na definícii terorizmu - tiež priznáva, že vo svojej novej úlohe bude musieť byť pevný, keď bude musieť zmierovať niektorých z najurputnejších nepriateľov na svete.
"Naďalej sa budú zvyšovať očakávania na služby kancelárií generálneho tajomníka pri riešení konfliktov a zbližovaní krajín. V hlavnom štábe by sa mal generálny tajomník usilovať o prekonanie rozporov a obnovení dôvery medzi členmi," povedal Pan Rade pre zahraničné vzťahy. "Toto je životne dôležité pre úspech reformnej agendy a pre obnovenie vitality Spojených národov."