ST. ANDREWS 13. októbra (SITA/AP) - Britská a írska vláda zverejnili v piatok komplexný plán na obnovenie katolícko-protestantskej vlády pre Severné Írsko, ktorý by mal riešiť dlhodobo neprekonateľnú prekážku na ceste k trvalému mieru a stabilite na britskom území. Britský premiér Tony Blair a jeho írsky partner Bertie Ahern predložili návrhy po tom, ako sa nepodarilo sprostredkovať dohodu medzi protestantmi z Demokratickej unionistickej strany (DUP) Iana Paisleyho a katolíckou republikánskou stranou Sinn Féin Gerryho Adamsa. Premiéri dali obom stranám mesiac na prijatie návrhu. V prípade odmietnutia jednej zo strán varovali, že bude prerušené trojročné úsilie o oživenie spoločného zdieľania moci, čo je hlavný cieľ Veľkopiatkovej mierovej dohody z roku 1998.
Plán vyzýva Sinn Féin, stranu napojenú na Írsku republikánsku armádu a zastupujúcu katolícku menšinu, aby urobila prvý v sérii koordinovaných krokov s demokratickými unionistami, zastupujúcimi britskú protestantskú väčšinu. Od výkonnej rady Sinn Fein sa očakáva, že dá ako prvá podnet na zrieknutie sa desaťročia trvajúcej opozície voči severoírskej polícii. Paisleyho strana má zasa zvoliť jeho a zástupcu Sinn Féin ako spoločných predstaviteľov novej severoírskej vlády. To sa má stať 24. novembra.
Podľa nového plánu Paisley a nominant Sinn Féin nebudú mať do 26. marca žiadne právomoci. Ako povedal Blair, odklad umožní stúpencom Paisleyho protestantov, aby sa presvedčili o skutočnej podpore polície slovom aj skutkami zo strany Sinn Féin. Demokratickí unionisti privítali, že Sinn Féin po prvý raz v histórii prijala britský zákon a poriadok, čo pre severoírske zhromaždenie otvára cestu k zvoleniu ostatnej časti administratívy 14. marca. Plán určuje 26. marec ako deň, keď koalícia prevezme podstatné právomoci od Británie. Na druhej strane, plán prenosu právomocí z Británie na severoírsky justičný systém bude trvať najmenej dva roky. Sinn Féin požadovala, aby sa prenos uskutočnil bezprostredne.
Británia obom stranám prisľúbila odložiť svoj plán zavedenia série bolestných reforiem v Severnom Írsku týkajúcich sa školstva či daňovej turistiky. Podľa Blaira bude mať miestna vláda v prípade vytvorenia príležitosť zvoliť si vlastnú politiku vo všetkých týchto oblastiach.