BRATISLAVA 13. októbra (SITA) - Predstavitelia Severnej Kórey a Ruska v piatok v Pchjongjangu diskutovali o možnom návrate k šesťstranným jadrovým rozhovorom. Severná Kórea si "v blízkej budúcnosti" želá rozhovory o zbavení Kórejského polostrova jadrových zbraní, citovala námestníka ruského ministerstva zahraničných vecí
Alexandra Alexejeva tlačová agentúra ITAR-TASS. Severokórejskí predstavitelia uviedli, že "v blízkej budúcnosti chcú vyriešiť problémy spojené s denuklearizáciou polostrova prostredníctvom rokovaní," citovala agentúra Alexejeva.
Veľvyslanci piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) a Japonska sa vo štvrtok neskoro večer dohodli na novej verzii rezolúcie OSN v reakcii na pondelkovú jadrovú skúšku Kórejskej ľudvodemokratickej republiky (KĽDR). V návrhu sa uvádza, že neotvára cestu pre vojenskú akciu, uviedol v piatok denník Washington Post. "Táto predbežná dohoda sa dosiahla, keď Spojené štáty na žiadosť Číny zahrnuli do rezolúcie ubezpečenie, že sa tento dokument nemôže použiť ako zámienka pre budúcu vojenskú akciu voči KĽDR," napísal denník bez uvedenia zdroja. Americký veľvyslanec pri OSN John Bolton vyjadril spokojnosť s najnovším kompromisným návrhom.
Európska únia v piatok odsúdila severokórejský jadrový test a vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby k tejto záležitosti zaujalo jasný postoj. V spoločnom vyhlásení na summite EÚ a Indie, ktorý sa koná v Helsinkách, predstavitelia vyjadrili "hlboké znepokojenie" v súvislosti s testom, ktorý "ohrozuje regionálny mier a stabilitu" a je porušením medzinárodných záväzkov Pchjongjangu. India a EÚ vyzvali Severnú Kóreu na "okamžitý a bezpodmienečný návrat k šesťstranným rozhovorom".
Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) zrejme vyvíja jadrové hlavice pre svoje rakety, no potrebuje ešte niekoľko rokov, aby ich bola schopná vyrobiť, uviedol v piatok juhokórejský minister obrany Jun Kuang-ung. "Spravodajské služby sú presvedčené, že KĽDR vyrobila primitívne jadrové zbrane," uviedol minister počas parlamentného vypočúvania. "Keďže Severná Kórea vyvíjala jadrové zbrane nízkej úrovne, domnievam sa, že v rámci ďalšej etapy bude postupovať smerom k ich miniaturizácii, aby ich mohla namontovať na rakety," dodal Jun Kuang-ung. Juhokórejský minister ďalej uviedol, že potrvá ešte niekoľko rokov, kým KĽDR rozmiestni jadrové zbrane na bojové použitie.
Asi tritisíc Juhokórejčanov demonštrovalo v piatok pred radnicou v Soule za tvrdšie potrestanie Severnej Kórey za uskutočnenie jadrovej skúšky a žiadalo zastavenie investícií a štátnej pomoci svojmu severnému susedovi. Rečníci z opozičných politických strán obvinili juhokórejskú vládu z podpory severokórejského režimu a financovania jeho jadrového programu. "Čelíme najnebezpečnejším časom od skončenia Kórejskej vojny," povedal bývalý poslanec Li Čchol-sung.
Ministerka zahraničných vecí Spojených štátov amerických Condoleezza Riceová by mala na budúci týždeň navštíviť Japonsko, Čínu a Južnú Kóreu s cieľom vybudovať zjednotený front v napätej situácii okolo severokórejského jadrového programu.