Dháka 13. októbra (TASR) - Bangladéšsky držiteľ Nobelovej ceny mieru Muhammad Junus dnes vyhlásil, že ocenenie je "fantastickou správou" pre jeho vlasť, kde jeho program financovania formou mikropôžičiek pomohol zlepšiť život miliónom chudobných ľudí.
Ekonóm Junus a banka Grameen, ktorú založil, získala cenu za pokrokový ekonomický a sociálny program, ktorý dáva šance chudobným, najmä ženám, postaviť sa na nohy pomocou priekopníckeho systému mikropôžičiek.
Junus, 65-ročný muž, ktorého prezývajú aj "bankár chudobných", vyhlásil, že časť svojho finančného podielu z výhry 10 miliónov švédskych korún (približne 39,7 mil. Sk) využije na založenie spoločnosti, ktorá bude vyrábať lacné, vysoko výživné potraviny pre chudobných. Zvyšok svojho podielu venuje na založenie očnej kliniky pre chudobných v Bangladéši.
Potravinárska spoločnosť, ktorá bude mať názov Social Business Enterprise, bude predávať potraviny za minimálnu cenu a pôjde o firmu "bez strát, bez dividend". Bližšie detaily neuviedol.
Junus je prvým držiteľom Nobelovej ceny mieru, pochádzajúci z Bangladéša, ktorého 141 miliónov obyvateľov v Bengálskom zálive je sužovaných chudobou.
"Táto cena ma povzbudí, aby som sa ďalej venoval zlepšovaniu životov chudobných," vyhlásil Junus. "Je to pre mňa do budúcnosti veľký zdroj inšpirácie. Medzi mierom a chudobou je spojitosť."
Junusova banka Grameen ako prvá poskytla mikropôžičky, teda malé sumy peňazí chudobným Bangladéšanom, väčšinou ženám, ktoré nespĺňali podmienky pre pôžičky od konvenčných bánk.