SME

EU Observer: Eurosocialisti urobili historický krok a odstavili Slovákov

Brusel 13. októbra (TASR) - Európski socialisti urobili historický krok, keď dočasne vylúčili stranu slovenského premiéra zo svojich zasadnutí a procesu ...

Brusel 13. októbra (TASR) - Európski socialisti urobili historický krok, keď dočasne vylúčili stranu slovenského premiéra zo svojich zasadnutí a procesu rozhodovania, pretože vstúpila do koalície s extrémistickými nacionalistami, píšu dnes bruselské internetové noviny EU Observer.

Po takmer trojhodinovej debate národné delegácie zo všetkých členských krajín s výnimkou Slovenska a Českej republiky hlasovali za zmrazenie kontaktov so stranou Smer.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Prijali sme rozhodnutie, ktoré je historické. Nikdy v našej doterajšej histórii sme nemali takú jasnú, otvorenú a úprimnú diskusiu o našich hodnotách," cituje EU Observer predsedu Strany európskych socialistov (PES) Poula Nyrupa Rasmussena. Podľa neho rozhodnutie odzrkadľuje nielen názor strany na "poľutovaniahodnú" situáciu na Slovensku, ale naznačuje aj dôsledky pre akékoľvek budúce potenciálne spojenia socialistických strán s ultrapravicovými zoskupeniami v ktorejkoľvek európskej krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Líder Smeru a slovenský premiér Robert Fico reagoval podľa denníka na rozhodnutie predsedníctva PES nahnevane. Jeho strana dostala podľa neho trest za to, že robí politiku v prospech ľudí a proti monopolom, ktoré sú často v rukách cudzincov. EU Observer takisto cituje vyhlásenie Ficovej hovorkyne, podľa ktorej bol Smer potrestaný tiež za to, že nezobral do koalície SMK.

Štvrtkové rozhodnutie znamená, že strana Smer sa nebude môcť zúčastňovať na oficiálnych zasadnutia PES, stratí hlasovacie právo a Fico nebude dostávať pozvánky na vrcholné zasadnutia lídrov socialistických strán vrátane tradičných stretnutí pred summitmi Európskej únie.

Ako však pripomína EU Observer, európski socialisti chcú zostať v kontakte so Smerom a v júni budúceho roku prehodnotia situáciu na Slovensku najmä čo sa týka konania Slovenskej národnej strany.

SkryťVypnúť reklamu

"Potom môžeme dospieť buď k záveru, že došlo k zásadnej zmene v Slotovej strane a odklonu od extrémistických názorov, alebo že je potrebná nová vládna koalícia," uzatvára EU Observer citujúc podpredsedu socialistickej frakcie v Európskom parlamente Jana Marinusa Wiersmu.

(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 153
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 288
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 622
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 986
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 866
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 484
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 113
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 900
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Ďalších osem osôb utrpelo zranenia.


TASR
Ruský útok na Kyjev si vyžiadal už deväť obetí.

Ruským náletom čelil aj Charkov.


TASR 1
Moises Sandoval Mendoza

Ide o 13. popravu v Spojených štátoch v tomto roku.


TASR 1

Útoky a obete hlásili aj z ďalších častí Pásma Gazy.


TASR

Sportnet

Washington Capitals - Montreal Canadiens: ONLINE prenos z 2. zápasu 1. kola play-off NHL.

Sledovali ste s nami ONLINE prenos z 2. zápasu 1. kola play-off NHL: Washington Capitals - Montreal Canadiens. Hral aj Juraj Slafkovský.


Na snímke uprostred tréner FC Košice Roman Skuhravý.

Mali sme prehrať 0:5. Neviem, ako sme to prežili.


Róbert Boženík.

Slovák sa už mal nachádzať v USA, prestup nakoniec nevyšiel.


Víťazná fotka hráčov ŠKF Sereď po zápase s Interom.

Súťaž je brutálne vyrovnaná, vraví tréner lídra.


SkryťZatvoriť reklamu