Neschopnosť nájsť riešenie viedla k ďalšiemu prehĺbeniu sporov medzi katolíckou republikánskou skupinou Sinn Fein a protestantmi a ich lídrom Ianom Paisleym, ktorý dlhodobo odmieta podiel Sinn Fein a jeho bývalého vojenského krídla IRA na moci. Na rokovaniach v škótskom St. Andrews Blair obe strany varoval, že môže zaviesť dohodu v duchu "ber alebo nechaj tak", ak sa nedokážu dohodnúť do záveru rokovaní v piatok do poludnia.
Na rokovaniach, ktoré sa začali v stredu pod vedením Blaira a írskeho premiéra Bertieho Aherna, sa zúčastňujú zástupcovia oboch strán: republikáni, požadujúci zjednotenie s Írskom, a unionisti, ktorí sú za zotrvanie v zväzku so Spojeným kráľovstvom. Británia, ktorá pozastavila činnosť spoločnej vlády pred štyrmi rokmi, tvrdí, že ak sa nepodarí dosiahnuť dohodu do 24. novembra, bude to znamenať odklad na neurčito.
Hlavnými spornými bodmi je odmietane Paisleyho Demokratickej unionistickej strany (DUP) zdieľať moc so Sinn Fein. Tí zasa odmietajú podporiť políciu, v ktorej tradične prevažovali protestanti. Podľa Londýna obe strany sú pripravené na kompromis, hlavnou otázkou je však načasovanie. Ak sa nepodarí v piatok do poludnia dosiahnuť dohodu, Blair podľa slov jeho hovorcu "vyhlási" dohodu v zmysle bez alebo nechaj tak a určí časový harmonogram na jej implementáciu v súlade s konečným termínom 24. novembra.
Írsky minister zahraničných vecí Dermot Ahern potvrdil, že ak sa nepodarí v piatok do poludnia dosiahnuť dohodu, Londýn a Dublin predložia návrhy predstavujúce "najlepší odhad" prijateľného kompromisu.