Oslo 12. októbra (TASR) - O laureátovi Nobelovej ceny mieru 2006 sa rozhoduje dnes v Oslo. Už v piatok 13. októbra tam zverejnia meno laureáta jedinej ceny, o ktorej sa tradične nerozhoduje vo Švédsku, ale v susednom Nórsku.
Za favorita je aj v predvečer vyhlásenia nositeľa tohto ocenenia dotovaného sumou 10 miliónov švédskych korún (40 miliónov Sk) považovaný bývalý fínsky prezident Martti Ahtisaari, ktorý sa výraznou mierou pričinil o dosiahnutie mierovej dohody medzi indonézskou vládou a povstalcami z provincie Atjeh v auguste 2005. Muž, ktorý bol už v minulosti navrhnutý na túto cenu, pôsobí v súčasnosti ako vyslanec OSN pre Kosovo.
Otázkou zostáva, do akej miery ovplyvní rozhodnutie piatich členov Nobelovho výboru, ktorých vymenúva nórsky parlament, nespokojnosť srbskej strany s Ahtisaariho aktivitami pri aktuálnych rozhovoroch medzi Belehradom a Prištinou o budúcnosti Kosova. Osobný kredit fínskeho diplomata i jeho úspechy však u zainteresovaných zrejme nemajú malú váhu.
Istú úlohu môže pri výbere laureáta zohrať aj fakt, že v spomínanom grémiu s vekovým priemerom 62 rokov majú tesnú väčšinu (3:2) ženy, ako aj skutočnosť, že po prvý raz je v ňom zastúpených päť strán, reprezentujúcich celé politické spektrum severskej krajiny.
Podobne ako Martti Ahtisaari sa však spomedzi viac ako 190 nominovaných v tomto roku spomínajú aj ďalší, ktorí majú podľa znalcov pomerov solídne šance na úspech.
Patria medzi nich napríklad indonézsky prezident Susilo Bambang Judhojono, v emigrácii pôsobiaca čínska disidentka ujgurskej národnosti, moslimka Rebíja Kadírová, ktorú vlani v marci prepustili z väzenia, kam ju v roku 2000 poslali na osem rokov za prezradenie štátneho tajomstva, ruský bojovník za ľudské práva Sergej Kovaľov, čečenská advokátka Lida Jusupovová, americká mierová aktivistka Cindy Sheehanová označovaná za Peace Mom, ktorej syn padol v roku 2004 v Iraku, či charitatívna organizácia Oxfam so sídlom vo Veľkej Británii.
V menoslove uchádzačov o Nobelovu cenu mieru figuruje v tomto roku aj bývalý americký minister zahraničných vecí Colin Powell, či venezuelský prezident Hugo Chávez. Skupina amerických kongresmanov navrhla na ocenenie vietnamského disidenta Thich Quang Do, budhistického mnícha, ktorý za nezlomnú vôľu usilovať pokojnou cestou o slobodu v krajine strávil celkove 18 rokov za mrežami alebo v domácom väzení, v ktorom je aj v súčasnosti. Pozoruhodnou osobnosťou je aj hinduistický guru a zakladateľ nadácie International Art of Living Foundation a rôznych ďalších humanitných, charitatívnych a rozvojových organizácií Sri Sri Ravi Shankar, ktorý je považovaný za veľkého bojovníka za porozumenie medzi národmi, náboženstvami a kultúrami.
Vlani udelili Nobelovu cenu mieru Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) a jej generálnemu riaditeľovi, Egypťanovi Muhammadovi Baradejovi.
Slávnostné odovzdanie tohtoročného ocenenia sa uskutoční tradične 10. decembra, v deň výročia úmrtia vynálezcu dynamitu a filantropa Alfreda Nobela, od ktorého uplynie 110 rokov.
2 12 20 le žab